Liselerde okul güvenliğine yönelik bir araştırma
A research of safety in high schools
- Tez No: 234214
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu arastırmada, liselerde görev yapan okul yöneticileri veögretmenlerin ifadeleriyle okullardaki güvenlik düzeyinin belirlenmesi vemevcut durumun okul türü ve okuldaki ögrenci sayısı degiskenleri ileiliskisinin incelenmesi amaçlanmaktadır.Arastırmada öncelikle, okulda siddet ve okul güvenligi kavramıkuramsal temelde ele alınmıs, alanda konuyla ilgili geçmiste yapılanarastırmalara yer verilmistir.Arastırma grubu, genel lise, anadolu lisesi ve meslek liselerinde görevyapmakta olan toplam 248 okul yöneticisi ve ögretmenden olusmaktadır.Arastırmada, veri toplamak için, arastırmacı tarafından gelistirilen 30maddelik bir kontrol listesi kullanılmıstır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmistir.Okul güvenligikontrol listesinin liselerde uygulanması sonucunda elde edilen bulgular,betimsel istatistigin frekans ve yüzde hesaplarıyla analiz edilmistir. Eldeedilen verilerin okul türü ve okul ögrenci sayıları ile iliskisinin incelenmesindekaykare teknigi kullanılmıs , kontrol listesindeki her bir madde tek tek elealınarak ilgili degiskenlerle iliskisi analiz edilmistir.Arastırma sonucunda,okullarda güvenligin saglanması amacıylafiziksel güvenlik politikalarının daha yaygın kullanıldıgı ortayaçıkmıs,ögretmen ve okul yöneticileri tarafından en çok isaretlenen maddelersu sekilde sıralanmıstır: ?Okulun sınırları (bahçe duvarları, parmaklıklar, vb.)kolayca fark edilecek kadar belirgindir; dolayısıyla fiziksel olarak çevredekidiger birimlerden ayrı bir birim oldugu kolayca anlasılmaktadır(%96)?, ?Okulbinalarına giris ?çıkıslar kontrol altındadır (%90)?, ?Okul bahçesine giris ?çıkıslar kontrol altındadır (%86), ?Anne babalar ve ögrenciler okul güvenligikonusunda düzenli aralıklarla bilgilendirilmektedir(%86)? ve ?Ögrenciler, okulkuralları ve ögrencilerden beklenen davranıslar hakkında düzenli olarakbilgilendirilmektedir (%86) ?
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine safety level of high schoolsand to analyse the relation between the current situation and school type inaddition with the number of students in the schools by the expressions of theteachers and the administrators working in high schools.First of all, the concept of violence in the school and school safety isdiscussed theoretically and previous researches about the concept isconsidered.The research group consists 248 people who are working as a teacheror as an administrator in common schools, anatolian high schools oroccupation high schools.The data collected is analysed with the statistical software called SPSS.Findings of applying school safety check list are analysed with frequency andpercentage calculations of descriptive statistics. The chi-square technique isapplied to determine the relation between these findings and the school typein addition with the number of students in the schools.As a result, it is concluded that to satisfy safety in schools, physicalsecurity policies are most commonly applied. The articles that are mostwidely gathered by the teachers and the administrators are listed as: ? Theborder of the school (garden walls, fences, etc.) is so clear that it is easy todistinguish it from the other surrounding buildings (96 %)?, ?Entries and exitsof school buildings are under control (90 %)?, ?Entries and exits of schoolgardens are under control (86 %)?, ?Parents and students are periodicallyinformed about school safety (86 %)? and ?Students are periodically informedabout the rules and the expected behaviours (86 %)?