Sınıf ve bilgisayar ortamına dayalı hızlandırılmış öğrenme'nin tutum, başarı ve kalıcılığa etkisi
Effects of accelerated learning at classroom and computer environments on attitudes, achievement and retention of learning
- Tez No: 234250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hızlandırılmıs Ögrenme, ögrenmenin kaygı, stres ve önyargılar olmadan kolaylasacagını, ögrenmenin hem bilinç boyutunda ve bilinçdısı boyutta gerçeklestigini, ögretimde beynin çalısma ilkelerinin dikkate alınması gerektigini öne süren bir ögretim modelidir. Bu arastırmada ele alınan temel sorun, Hızlandırılmıs Ögrenme'nin uygulandıgı ortamla birlikte ögrenme üzerindeki etkisinin degisip degismediginin belirlenmesidir. Arastırmada, sınıf ve bilgisayar ortamlarına dayalı Hızlandırılmıs Ögrenme'nin ve ayrıca genel olarak Hızlandırılmıs Ögrenme'nin tutum, basarı ve kalıcılıga etki edip etmedigi belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırma, Ankara ili Elmadag ilçesi Kurtulus ilkögretim okulu 5. sınıfta ögrenim gören 54 ögrenci ile birlikte yürütülmüstür. Ögrenciler 27'ser kisilik iki subede ögrenim görmektedir. Sınıf ve bilgisayar ortamlarında ögrenim görecek gruplar seçkisiz yolla belirlenmistir. Arastırmada ögrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlarıyla, bilgisayar destekli ögrenmeye yönelik tutumlarıyla, fen ve teknoloji dersi basarılarıyla ve uygulama hakkındaki görüsleriyle ilgili veriler toplanmıstır. Ayrıca uygulamaya katılan ögretmenlerin görüsleri de alınmıstır. vi Uygulama toplam bes hafta sürmüstür. Deneysel islemin bitmesinden üç hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıstır. Veriler iliskisiz örneklemler için t testi, iliskili örneklemler için t testi, kovaryans analizi, yüzde ve frekans kullanılarak analiz edilmistir. Tüm denenceler .05 anlamlılık düzeyinde test edilmistir. Elde edilen bulgulara göre Hızlandırılmıs Ögrenme'nin tutumlar üzerinde bir etkisi belirlenmemistir. Diger taraftan ögrencilerin basarı öntest ve basarı sontest puanları arasında, ayrıca basarı öntest ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı farklar bulunmaktadır. Gruplar arasında ise basarı ve kalıcılık açılarından anlamlı bir fark belirlenmemistir. Hem sınıf hem de bilgisayar ortamında ögrenen deneklerin tamamı Hızlandırılmıs Ögrenme uygulamasından hoslandıklarını belirtmistir. Uygulamayı gerçeklestiren ögretmenlere göre Hızlandırılmıs Ögrenme tüm ögrencilerin ilgisini çekmis ve katılımı artırmıstır.
Özet (Çeviri)
Accelerated Learning is an instructional model, which emphasizes learning will enhance without anxiety, stress and prejudices, learning occurs both at conscious and subconscious planes, and learning principles of human brain should be considered during instruction. Main question of this study is to determine effects of Accelerated Learning on attitudes, achievement and retention of learning at different learning environments. Effects of Accelerated Learning in general were determined as well. Research was conducted with 54 students studying at 5th grade at a primary school located at Kurtulus district of Elmadag - Ankara. Two groups, which will learn at different learning environments, were assigned randomly. Throughout the research data regarding student attitudes towards Science and Technology lesson and computer aided learning, and also data regarding student achievement and retention of learning was collected. Student and teacher opinions were also collected. Duration of the study was five weeks. Three weeks after experimental study a retention test was given. Data was analyzed using t test for independent samples, t test for paired samples, covariance analysis, viii frequencies, and percentages. All hypotheses were tested at .05 significance level. Findings of the study show that Accelerated Learning has no significant effect on attitudes. Regarding student achievement there are significant differences between pretests and posttests and also between pretests and retention tests. There are no significant differences between two groups? posttest scores as well as retention test scores. Both students who learned at classroom environment and computer environment stated that they liked Accelerated Learning. Teachers who guided experimental study stated that Accelerated Learning increased both student participation and motivation.