Etkilesimli video konferans sisteminin ve web destekli ders tekrarının tıp ögretiminde etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluate effectiveness of interactive videoconferencing system and web aided course repetiton in medical instruction
- Tez No: 234251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu arastırma, web destekli video konferans ögretim yöntemi ile webdestekli yüz yüze ögretim yönteminin ögrenci basarısına ve basarısının kalıcılıgınaetkisini arastırmak amacıyla yapılmıstır. Arastırma deneysel arastırma modelinegöre yürütülmüstür. Arastırmada kullanılan web sitesi arastırmanın deneygruplarını olusturan video konferans ve yüz yüze yöntemle egitim alan her iki gruptarafından kullanılmıstır. Konu ile ilgili görsel ve isitsel ders materyalleri ile yazılıders materyalleri her iki gruba harmanlanmıs ögrenme ile verilmistir. Arastırmaverileri, geçerliligi ve güvenirligi yapılan ?Final Sınavı? ve ?Kalıcılık Sınavı? iletoplanmıstır. Ögretim ortamı ile ilgili ögrenci görüsleri yazılı olarak alınmıstır.Arastırmada temel olarak ANCOVA, tek yönlü ANOVA, Bonferoni Testi, t testi vekorelasyon analizi istatistiksel metotları kullanılmıstır.Arastırma bulgularına dayalı olarak alt amaçları dogrultusunda web destekliyüz yüze ögretim yöntemi ve web destekli video konferans yöntemiyle egitim alandeneklerin ders tekrarı sonrası final ve kalıcılık sınavlarındaki basarıları arasındafark bulunmamıs fakat video konferans grubunun yüz yüze grubuna göre 20dakika daha fazla ders tekrarı yaptıgı tespit edilmistir. Ders tekrar süresinin, finalve kalıcılık basarında not yükseltici bir etkiye sahip oldugu tespit edilmistir.Korelasyon analizi sonucunda her iki grubun basarısının %30'nun tekrarsüresinden kaynaklandıgı tespit edilmistir. Video konferans yöntemi ile dersanlatımı çoklu ortamda web destekli olarak harmanlanmıs ögrenme ileyürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigating the effects of web aidedvideoconferencing instruction method and web aided face to face instructionmethod on students? success and the students? retention. The study wasperformed according to experimental study model. In this study the web site wasused by web aided videoconferencing instruction group and web aided face toface group via blended learning. Visual/audio materials, written course materialsand quizzes were given to both experimental groups. The data were collected by?End of subject test?, ?Final test?, ?Permanence test? and ?repetition time?. Thevalidity and reliability of tests were tested. In addition to this the students wereasked to write their opinions about instruction methods and environments. Thedata were analyzed by ANCOVA, one-way ANOVA, Bonferroni correction test,correlation and students? t test.The findings of this study were presented according to the purpose of thisstudy the prepared tables were interpreted and evaluated. According to the resultsof study there isn?t any difference between the success of students of both groupsabout ?Final Tests? and ?Performance Test?. But it was seen that web aidedvideoconferencing group repeat averagely 20 minutes more than web aided faceto face group. It was seen that ?repetition time? has a significant effect on studentsuccess. By using correlation test it was seen that %30 of students? successstems from repetition time. It is proposed to use blended learning in interactivevideoconferencing.