Kaynaştırma öğrencilerinin sosyal becerilerini artırmak için uygulanan iki farklı müdahale yaklaşımının etkililiklerinin karşılaştırılması
Comparing of the effectiveness of two different intervention approaches on social skills of the mainstreamed students
- Tez No: 234261
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLBİN SUCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, kaynaştırma ortamlarında uygulanan iki farklı müdahaleyaklaşımının kaynaştırma öğrencilerinin sosyal becerileri ve sosyal kabulleriüzerindeki etkililiği incelenmiştir. Çalışmada karışık desenler modelikullanılmıştır. Çalışma grubu, alt sosyoekonomik düzeyi temsil ettiği varsayılanbir ilköğretim okuluna devam eden 64 öğrenciden oluşmuştur. Çalışma grubualtı sınıftan oluşan iki gruba ayrılmış, hedef sosyal beceriler (dinleme, sıradauygun oturma, parmak kaldırma ve bir iş yaparken yerinde oturma becerileri),birinci gruba ?Yetişkin-Aracılı Program (YAP)? ve ikinci gruba ise ?Akran-AracılıProgram (AAP)? kullanılarak öğretilmiştir. Kaynaştırma öğrencilerinin dört sosyalbecerideki performansları iki program için ayrı ayrı hazırlanan ?Sosyal BeceriDeğerlendirme Formu? ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, kaynaştırmaöğrencilerinin sosyal kabul, sosyal beceriler ve problem davranışlarına ilişkinsınıf öğretmenlerinin görüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla ÖğretmenGörüşme Formu (ÖGF), sosyal becerilerini değerlendirmek amacıyla SosyalBeceri Kontrol Listesi (SBKL) ve sosyometrik statülerini belirlemek içinSosyometrik Ölçüm Aracı (SÖA) kullanılmıştır. Araçların geçerlik ve güvenirlikçalışmaları araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci, iki haftasüren öğretim öncesi aşama, altı hafta süren öğretim aşaması ile iki hafta sürenöğretim sonrası aşamadan oluşmuştur. Altı haftalık uygulama süreci sonunda,YAP ve AAP'larının dört sosyal beceriyi öğretme etkisine ilişkin veriler BağımlıÖrneklem Gruplarından Elde Edilen Yüzdelerin Karşılaştırılması Testikullanılarak ve iki programın etkililikleri arasında fark olup olmadığı ise BağımsızÖrneklem Gruplarından Elde Edilen Yüzdelerin Karşılaştırılması Testikullanılarak analiz edilmiştir. Programların sosyal beceriler üzerindeki etkisinebakmak için SBKL ile toplanan veriler kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılarakanaliz edilmiştir. YAP ve AAP'ların kaynaştırma öğrencilerinin sosyal kabulleriüzerindeki etkisini görebilmek için SÖA ile toplanan veriler Wilcoxon İşaretli SıralarTesti ve Mann Whitney U-Testi kullanılarak analiz edilmiştir.Analiz sonuçlarına bakıldığında, YAP ve AAP'ları sonucunda kaynaştırmaöğrencilerinin her iki programla da öğretilmesi hedeflenen dört sosyal beceriyi(dinleme, sırada uygun oturma, parmak kaldırma ve bir iş yaparken yerindeoturma) öğrendikleri görülmüştür. Buna karşın iki öğretim programının ?dinleme?ve ?bir iş yaparken yerinde oturma? becerilerinin öğretimi üzerindeki etkililiğifarklılaşmazken, ?uygun oturma? ve ?parmak kaldırma? becerilerinin öğretimiüzerindeki etkiliğinin farklılaştığı bulunmuştur. Her iki sosyal beceri öğretimprogramının kaynaştırma öğrencilerinin SBKL puanları üzerindeki etkililikleriarasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Araştırmanın son bulgusu,kaynaştırma öğrencilerinin sosyal kabulleri ile ilişkilidir. Her iki sosyal beceriöğretim programının kaynaştırma öğrencilerinin sosyal kabulleri üzerindekietkililikleri arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. YAP'a katılankaynaştırma öğrencileri program öncesinde arkadaşları tarafından daha azsevilen, daha az oyun ve çalışma arkadaşı olarak tercih edilen çocuklar ikenprogram sonunda olumsuz puanları düşmüş, arkadaşlarının tercih etmedikleriöğrenciler olmaktan çıkmışlardır. Buna karşın AAP'a katılan kaynaştırmaöğrencileri program öncesinde arkadaşları tarafından daha fazla oyun/çalışmaarkadaşı olarak seçilen ve sevilen öğrenciler iken program sonunda arkadaşlarıtarafından daha az oyun/çalışma arkadaşı olarak seçilmişler ve daha az sevilenöğrenciler oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to examine, the effectiveness of two differentintervention approaches for mainstreamed students on the attainment of socialskills and social acceptance. In this study mixed designs model was used.The study group consisted of 64 mainstreamed students who enrolled at aprimary school which was accepted as a low-socioeconomic level. The studygroup was divided into two groups consisting of six classes. The target socialskills (listening, raising hand up, sitting still while accomplishing a task andsitting properly) were taught to the first group by an adult-mediated program(AMP) and the second group by a peer-mediated program (PMP).Mainstreamed students? target social skills were assessed by a ?Social SkillsAssessment Form? (SSAF) which was prepared differently for each program.The ?Teacher Interview Form? was used for surveying classroom teachers?opinions about social skills, social acceptance and problem behaviors of themainstreamed students. Mainstreamed students? general social skills wereassessed by the ?Social Skill Checklist? (SSCL) and ?Sociometric Assessments?(SA) were used for determining mainstreamed students? social acceptance. Thevalidity and relability of the enstruments were conducted. The implementationprocess was composed of 2 weeks before instruction phase, 6 weeks duringinstruction phase, and 2 weeks after the instruction phase. After the 6 weeksinstruction phase, the effectiveness of AMP and PMP in the area of target socialskills were analyzed by the ?Dependent Groups Percentage Test? and?Independent Groups Percentage Test? was used to compare the effectivenessof the two programs. To assess the effectiveness of both programs on generalsocial skills, the data collected with SSAF, was analyzed by co-varianceanalyses (ANCOVA). The data collected for sociometric assessments wereanalyzed by Wilcoxon signed-rank Test and Mann Whitney U-Test.The findings derived from the analysis showed that the target social skills weregained with both AMP and PMP and the effectiveness of the programs were notdiffered in ?listening? and ?sitting still while accomplishing a task? but differed in?raising hand up? and ?sitting properly?. The effectiveness of the two programs werenot differed on mainstreamed students? general social skills. The last finding wasrelated with mainstreamed students? social acceptance. It was found that thesocial skills intervention programs effectiveness was not differed on themainstreamed students? social acceptance. Before the program mainstreamedstudents who had took part in the AMP were less popular among their friendsand rarely chosen as a playmate or partner. At the end of the program thesestudents? negative points? rate decreased. The mainstreamed students who tookpart in AAP who were more popular among the other students and chosen asplaymates and partner prior to the program became less chosen as a playmateand partner. It was observed that they became less popular at the end of theprogram.