Zihinsel engelli öğrencilere okuduğunu anlama becerilerinin öğretilmesinde işbirlikli öğrenme yaklaşımı ile sunulan öğretim programının etkililiğinin incelenmesi
Teaching reading comprehension skills to mentally retarded students via cooperative learning based teaching programme and studying the effectiveness the of the programme
  1. Tez No: 234260
  2. Yazar: NURHAN CORA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÖNÜL AKÇAMETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenme yaklaşımına dayalı olarakhazırlanan okuduğunu anlama öğretim programının, özel eğitim sınıflarındakizihinsel engelli öğrencilere, okuduğunu anlama becerileri arasında yer alan, okuduğumetin ile ilgili sorulara cevap verme, okuduğu metnin ana fikrini bulma, okuduğumetni özetleme becerilerini öğrenmelerinde etkili olup olmadığını ortaya koymaktır.Araştırmanın deneklerini, Bolu ili Merkez ilçesinde bulunan Cumhuriyet veKaraçayır İlköğretim okulları bünyesindeki özel eğitim sınıflarına ve genel eğitimsınıflarına devam eden, araştırma için belirlenen ön koşul becerilere sahip dokuzzihinsel engelli, yirmi yedi normal gelişim gösteren öğrenci olmak üzere, toplamotuz altı öğrenci oluşturmaktadır. Özel eğitim sınıfı ve genel eğitim sınıfıöğretmenlerinin gözlemlerine dayanarak, sınıflarında yer alan zihinsel engelliöğrenciler ve normal gelişim gösteren öğrenciler için, Okuduğunu Anlama BecerileriKontrol Listesi ve Sosyal Beceriler Kontrol Listesi'ni doldurmaları istenmiştir.Böylece öğretmenlerin, okuduğunu anlama becerilerine gereksinim duyan veişbirlikli öğrenme yaklaşımı için gerekli sosyal becerilere sahip zihinsel engelliöğrenciler ile okuduğunu anlama becerilerine ve işbirlikli öğrenme yaklaşımı içingerekli sosyal becerilere sahip normal gelişim gösteren öğrencileri belirlemelerisağlanmıştır.İşbirlikli öğrenme yaklaşımının, okuduğunu anlama becerilerinin öğretimineetkisini belirlemede, tek denekli araştırma yöntemlerinden, denekler arası çokluyoklama modeli kullanılmıştır. Hedeflenen okuduğunu anlama becerilerininöğretimini gerçekleştirmek için, hazırlanan kırk beş hikâyeden yararlanarak,işbirlikçi öğrenme yaklaşımı doğrultusunda öğretim planları geliştirilmiştir.Geliştirilen öğretim planları, haftada üç gün, 40 dakikalık oturumlar şeklindeuygulanmıştır. Öğretim oturumları sonunda, izleme oturumlarına yer verilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, grafiksel analizkullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, işbirlikli öğrenme yaklaşımı doğrultusundageliştirilmiş olan, okuduğunu anlama öğretim programının zihinsel engelliöğrencilerin, hedeflenen okuduğunu anlama becerilerini öğrenmelerinde etkiliolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to put forward the effectiveness of teachingreading comprehension depending on cooperative learning approach. Thisprogramme is applied to mentally retarded students in special education classes andit is aimed to assign whether this programme is effective in students learning inreading comprehension,summarizing, finding main idea.The subjects of this study are choosen among students who attend to specialeducation classes and regular classes at Cumhuriyet and Karaçayır primary schoolsin Bolu. Nine mentally retarded and 27 normal progress students are determinedaccordng to pre-condition skills which are identified for this study. In sum, the studyis applied to 36 students. Considering special education teachers and regular classteachers observations, teachers are expected to fill in Reading Comprehension andSocial Skills Control Lists for their students who are mentally retarded and normalprogress. As a result, teachers are provided with identifiying mentally retardedstudents who need reading comprehension skills and have necessary social skills forcooperative learning and normal progress students who have necessary social skillsfor cooperative learning approach and reading comprehension skills.The effect of cooperative learning approach on reading comprehension isdetermined by using multiple probe model, which is considered as a single subjectresearch method. In order to achieve aimed reading comprehension skills, 45 storiesare prepared and teaching plans are developed in the light of cooperative learningapproach. Teaching plans are applied three days a week and 40 minutes sessions.Observation sessions are held at the end of teaching sessions.The data is analysed according to graphic analysis.As a result of this study, it is concluded that reading comprehensionprogramme which is developed in the light of cooperative learning approach iseffective on mentally retarded students. It is stated that cooperative learning has animportant role on learning aimed reading comprehension skills.