Dokuzuncu ve on birinci sınıf öğrencilerinin zihinde döndürme ve uzamsal görselleştirme yeteneklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of nineth and eleventh grade students? mental rotation and spatial visualization abilities
- Tez No: 234273
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, dokuzuncu ve on birinci sınıf öğrencilerininzihinde döndürme ve uzamsal görselleştirme yeteneklerinin karşılaştırmalıolarak incelenmesi ve buradan yola çıkarak elde edilen verilerle genelliselerde uygulanan mevcut geometri programının bu yetenekler yönündenyeterliliğinin ortaya konulmasıdır. Karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeliniteliğinde olan araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bir genel liseyedevam eden 228 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 96'sı dokuzuncu sınıfve 132'si on birinci sınıf öğrencisidir.Öğrencilere Ekstrom, French, Harmon ve Derman (1976) tarafındangeliştirilen ve Delialioğlu (1996) tarafından Türkçe'ye çevrilen testleruygulanmıştır. Bu testler kart döndürme, küp karşılaştırma, kâğıt katlama veyüzey oluşturma testleridir. İlk iki test zihinde döndürme yeteneğini ölçerkenson iki test uzamsal görselleştirme yeteneğini ölçmektedir.Verileri çözümlemek için t-testi ve basit korelasyon tekniğikullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları genel olarak şunları göstermiştir:Dokuzuncu ve on birinci sınıf öğrencilerinin zihinde döndürme yetenekleriarasında manidar bir fark yoktur; uzamsal görselleştirme yetenekleri arasındaon birinci sınıf öğrencilerinin lehine manidar bir fark vardır. Buradan yolaçıkarak genel liselerde verilen mevcut geometri programının öğrencilerinzihinde döndürme yeteneklerine bir katkı sağlamadığı sonucuna ulaşılabilir.Ancak bu yorumun deneysel çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate 9th and 11th gradestudents? mental rotation and spatial visualization abilities comparatively andto reveal the efficiency of the geometry programme in general high schoolswith respect to these abilities. The study is a comparative survey study. Itwas conducted in a general high school in Ankara with 228 9th and 11thgrade students. In all students participated in the study there were 96 9thgrade students and 132 11th grade students.The data were collected through four measurement instruments; cardrotation, cube comparison tests measuring the mental rotation ability andpaper folding and surface development tests measuring the spatialvisualization ability. All tests were developed by Ekstrom, French, Harmonand Derman (1976) and translated in to Turkish by Delialioğlu (1996).In order to analyze the obtained data, t-test and simple correlationwere used. The results indicated that there aren?t statistically significantmean difference between nineth grade and eleventh grade students withrespect to mental rotation ability. But there is a statistically significant meandifference between nineth grade and eleventh grade students with respect tospatial visualization ability in the favour of eleventh grade students.As a result, the geometry programme conducted in general highschools can not improve students? mental rotation ability. But this conclusionshould be supported with casual studies.