Proje tabanlı öğrenmenin yabancı dil kullanımında konuşma yeterliliğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of project based learning to speaking proficiency in foreign language use
- Tez No: 234274
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Proje Tabanlı Öğrenme (PTÖ) yaklaşımının yabancı dilkullanımında konuşma yeterliliğine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Ön test -son test kontrol gruplu araştırma modelinde gerçekleştirilen deneydearaştırma grubunu Aydınlıkevler Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi 10'uncu sınıföğrencileri oluşturmuştur. Deney grubunda PTÖ yaklaşımı ile derslersürdürülürken kontrol grubunda geleneksel yöntemle dersler işlenmeyedevam edilmiştir. Öğrencilerin konuşma yeterliliklerini değerlendirmek amacıile ön test ve son test uygulanmış ve hazırlanan ölçeğe öğrencilerin aldıklarıpuanlar kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programındaçözümlenmiştir. Öğrenciler de değerlendirme sürecine katılmıştır. ÖğrenciGözlem Formu ile arkadaşlarının sunumlarını değerlendirmişlerdir. Sürecitakip edebilmek ve öğrencilerin grupla çalışma becerilerini gözleyebilmekamacı ile gruplardan Grup Öz Değerlendirme formları doldurmalarıistenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda PTÖyaklaşımı ile yabancı dil derslerinin işlenmesinin öğrencilerin konuşmayeterliliğini arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research the aim was to evaluate the effects of Project BasedLearning to speaking proficiency in second language use. In this research;pre test -final test control group research model was used. Sample groupused in this research were the 10th grade students of Aydınlıkevler ForeignLanguage Based High School. While in the experimental group the lessonswere carried out according to Project Based Learning approach, in thecontrol group the lessons were done according to the traditional method. Inorder to evaluate students speaking proficiency pre tests and final tests wereapplied and their points were recorded in a scale. The data was analysed bySPSS . Students were added to the assesment process. By using theStudent Observation Forms students evaluated their classmates? projects. Inorder to follow the process and to observe students works within their groups,they had to fill in the Group Self Assesment Form. According to the findingsof this research it can be said that the students whose second languagecourses are done by PBL approach rise their speaking proficiency.