Turizmde tüketici haklarının değerlendirilmesi: Yerli turistler üzerine bir uygulama
Evaluation of consumer rights in tourism: An apllication on native tourists
  1. Tez No: 234281
  2. Yazar: DEMET CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı tüketicinin korunması kapsamında bir turistik hizmet tüketicisi olan turisti korumaya yönelik mevzuatta yer alan düzenlemeleri irdelemek, mevzuatın uygulamadaki işleyişini değerlendirmek, Avrupa Birliği uygulamalarıyla karşılaştırmak ve turistin etkili korunması için öneriler getirmektir.Turistlerin haklarının bilincinde olması ve hak arama alışkanlıklarının gelişmiş olması mevzuat aracılığıyla yapılan düzenlemelerin amacına ulaşmış olmasının önemli bir göstergesidir. Bu nedenle, çalışmanın uygulama bölümünde turistlerin tüketici haklarına ilişkin değerlendirmelerini ve bilgi düzeylerini saptamaya yönelik anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasında; turistlerin, turizmde tüketici haklarına ilişkin bilgi düzeyinin yeterli düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır.Ayrıca, turizmde tüketicinin korunmasına yönelik mevzuat düzenlemelerinin uygulanmasına ilişkin değerlendirme yapabilmek için Ankara'da faaliyet gösteren bazı seyahat acentaları yetkilileri ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmelerden; mevzuatta tüketicinin korunmasına yönelik düzenlemelerin bir kısmının hayata geçirilemediği, uygulamada sıkıntı yaşanan belli konularda mevzuatta düzenleme bulunmadığı, mevzuatta düzenleme yapılan kimi hususların ise uygulanmasında sıkıntı yaşandığı belirlenmiştir. Diğer taraftan, seyahat acentaları yetkililerinin de turizmde tüketici haklarına ilişkin bilgi düzeyinin yeterli düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the scope of consumerism, the aims of this study are analyzing legal regulations to protect the tourists, evaluating the regulations in application process, compare the national regulations with EU applications and bringing recommendations for the effective protection of the tourists who are consumers of a tourism service.The conscious level of the tourists about their rights and the development level of their willingness to seek remedy are the best signs which show that the regulations applied are achieved to the target. Because of this reason, in the application section of the study, a survey is fulfilled to understand tourist?s evaluations and their level of knowledge on the subject of consumerism. As a result of the survey study, it is found out that on the subject of consumerism tourist?s level of knowledge is unsatisfactory.On the other hand, travel agencies were intervieved in order to evaluate the application of regulations which aim to protect consumer rights. From the interviews it is understood that, some parts of the regulations aiming to protect consumer rights, could not be implemented properly and the thravel agencies level of knowledge regarding consumerism is unsatisfactory.