Grafik tasarım açısından müze tanıtım cd'leri ve Ayasofya Müzesi'ni tanıtıcı çoklu ortam cd çalışması
Introduction cd's of museum in terms of graphic design and the study of the interactive multimedia cd introducing Hagia Sophia Museum
- Tez No: 234283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çoklu ortam terimi ?Multimedia?nın Türkçe karşılığıdır. Birçok alanda farklı anlamlarda kullanıldığından pek çok kişi tarafından pek çok tanımı yapılsa da en yalın hali ile metin, fotoğraf, video, ses ve canlandırma gibi farklı medyaların bilgisayar tarafından işlenmesi ve cd, dvd, vb. taşınabilir elektronik kayıt ortamları kullanılarak farklı dijital aygıtlarda gösterilmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok yeni çoklu ortam türü günlük yaşamdaki önemini artırmış ve gittikçe daha güçlü sanal gerçeklik amacı ile kendini geliştirerek önemini artırmaya devam etmektedir.Etkileşimli çoklu ortam cd'leri; grafik tasarım, yazılım, ses ve müzik gibi çeşitli disiplinlerin bir arada bulunduğu uygulama alanlarındandır. Bu disiplinler arasından özellikle grafik tasarım konusunda görsel niteliğe giderek daha fazla önem verilen, görselliğin üzerinde daha çok durulması gereken bir konu haline gelen çoklu ortam sunumlarının hazırlanmasında, grafik tasarım teknolojisi ve yazılımları önemli bir konumdadır. Grafik tasarım, bir cd arayüzünün nasıl göründüğünü belirlemenin yanında etkileşimin niteliğini belirleyen öğelerden biridir.?Grafik Tasarım Açısından Müze Tanıtım Cd'leri ve Ayasofya Müzesi'ni Tanıtıcı Çoklu Ortam Cd Çalışması? adlı bu çalışmada etkileşimli çoklu ortam cd'leri üzerinde durulmakta; grafik tasarım teknolojisi, etkileşimli çoklu ortam arayüz tasarımlarının kapsamı, önemi ve örnek uygulamaları incelenmektedir. Arayüzlerdeki tasarım sorunları tipografi, renk, görüntü, arayüz yerleşimi gibi başlıklar çerçevesinde irdelenmektedir. Sonrasında etkileşimli çoklu ortam cd arayüzlerinde doğru ve etkili bir tasarımın nasıl olması gerektiği konusunda yanıtlar aranmakta, ulaşılan verilerden hareketle uygulama çalışması olarak gerçekleştirilen ?Ayasofya Müzesini Tanıtıcı Etkileşimli Çoklu Ortam Cd'si? irdelenerek verilmektedir.Anahtar SözcüklerGrafik Tasarım, Etkileşimli Çoklu Ortam CD Tasarımı, Arayüz Tasarımı, Canlandırma, İnteraktif Multimedya.
Özet (Çeviri)
The Term ?çoklu ortam? is the Turkish response to ?multimedia?. Since it is used in different meanings in many areas, although it has been defined in several ways by many, in the simplest way it can be defined as process of various medias such as photograph, video, audio and animation by computer, using portable recording media such as cd, dvd, etc. and displaying them in various digital devices. Today, many new types of multimedia are in our lives and continue to do so by developing itself with a constantly getting stronger purpose of virtual reality.Interactive multimedia cd?s are practice areas in which various disciplines such as graphic design, software, audio and music are found together. In preparation of multimedia presentations in which visuality has become an issue of greater importance in especially graphic design among other disciplines, graphic design technology and software are in a vital position. Graphic design is one of the elements determining how a cd interface appears, as well as determining the quality of interaction.In this study titled ?Introduction Cd's Of Museum In Terms Of Graphic Design and The Study Of The Interactive Multimedia Cd Introducing Hagia Sophia Museum?, interactive multimedia cds have been accentuated; graphic design technology, the importance, comprehension and sample applications of interactive multimedia interface designs have been studied. Design problems in interfaces have been studied and they have been explicated under titles such as typography, colour, image, layout, etc. Following that, answers concerning how an accurate and effective design in interactive multimedia cd interfaces should be and the achieved results have been applied to ?Interactive Multimedia CD Introducing Hagia Sophia Museum? and evaluated.Key WordsGraphic Design, Interactive Multimedia CD Design, Interface Design, Animation, Interactive Multimedia.