İslam ve kapitalizm ilişkisi: Türkiye'de 1980 sonrası tüketim kültürü ve tesettür modası
The relation of islam and capitalism: Consumer culture and fashion for veiling after 1980 in Turkey
- Tez No: 234290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez, 1980 sonrasında Türkiye'deki İslami kesimin tüketim kültürlerinde yaşanan dönüşümü, moda kavramı üzerinden açıklamayı amaçlamaktadır. Tüketim kültürlerindeki dönüşümün kapitalist sistemle bütünleşme sonucunda yaşandığı, tezin temel argümanlarından birisidir.1980'li yıllar, Türkiye ekonomisinde önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. 1980'lerden sonra uygulanan liberal politikalar aracılığıyla yeni bir orta sınıf ortaya çıkmış, kültürel alanda muhafazakar olan ve ekonomik alanda ise serbestliği savunan bu orta sınıf, kapitalist sistemle giderek daha fazla bütünleşmiştir. Bu bütünleşme, söz edilen sınıfın tüketim kültüründe moda, marka ve kar kavramlarını temel alan bir değişime neden olmuştur. Bu kavramların biçimlendirdiği yeni tüketim kültürü, tesettür modası kavramının ortaya çıkmasında etkili olmuştur.Tesettüre saygınlık kazandırmak amacıyla ve yaşam tarzlarının etkisiyle ortaya çıkan ve gelişen tesettür modası, tesettürün siyasal ve dini anlamının yanında bir tüketim nesnesine dönüşmesiyle sonuçlanmıştır.Tesettür modasının da bir parçası olduğu İslamcıların yeni tüketim kültürü, nesnelere sembolik değerler kazandıran kapitalist tüketim kültürünün bir yansıması olarak düşünülebilir. Bu kültür, modern süreçlerle geleneksel yaşam tarzını birleştirerek modernleşmeyi bir anlamda dönüştürmekte ve geleneksel ile modern arasındaki sınırları belirsizleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the transformation of the consumer culture of Islamists in Turkey through the fashion. One of the basic arguments of thesis is that the transformation of consumer culture has come out with the integration of capitalist system.The 1980s is the period in which important changes in Turkish economy has occurred. Through the liberal politics implemented after 1980s the new middle class which is culturally conservative and economically liberal has rise and integrated with the capitalist system deeply. This integration has caused a change in the consumer culture about the mentioned class based upon the concepts of fashion, profit and brand. This consumer culture that is shaped by these concepts has been effective on the emerging of the fashion for veiling.Fashion for veiling that emerged from the effects of the life-styles and for making the veiling respective, ended up with the political and religious meanings of veiling and its transformation into an object of consumption.Islamists? new consumer culture, which includes the fashion for veiling, can be considered as a reflection of capitalist consumption culture that causes objects to gain symbolic values. This culture, in a sense transforms the modernity by combining conservative life style with the modern processes and makes the boundary between tradition and modern indefinite.