Sümer dili'nin biçimbilimsel ve sözdizimsel yapısı
Morphological and syntactic structure of sumerian language
  1. Tez No: 234320
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Linguistics, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda Sümerce uzmanlarınca okunmuş tabletlerdeki metinlerin dilbilimsel özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Binyılların ve bölgelerin ayırdığı Sümerce ve Türkçe arasında sözdizim ve biçimbilim ilkelerinin ışığında karşılaştırmalar yapılarak her iki dile ait tipolojik veriler sunulmuştur.Sümerce ile Türkçe arasında yüzyıllar olduğu düşünüldüğünde, iki dil arasındaki ilişkinin veya ilişkisizliğin ispatlanması zorlaşmaktadır. Fakat çalışmamız bu iki dilin benzeyen ve ayrılan yönlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
We have aimed in our study to bring out the linguistical features in the text on the tablets which were read by Sumerian experts. Between languages divided by thousand years and areas on the light of the morphosyntactic principles comparisons were made exercise typological content of both Sumerian and Turkish presented.When it is considered that there are centuries between Sumerian and Turkish it is difficult to prove the related or unrelated parts between the two languages. But our study presents the similar and dissimilar aspects between both languages.