İnternet üzerinden personel alım sürecine yönelik bir alan araştırması
A field study on internet recruitment process
  1. Tez No: 234352
  2. Yazar: PINAR İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pınar İnan. İnternet Üzerinden Personel Alım Sürecine Yönelik Bir Alan Araştırması. Yüksek Lisans Tezi, Ankara,2008.Günümüzde mobil iletişimdeki hızlı teknolojik gelişmeler, bilgi üretimi, bilgi paylaşımı ve rekabet, işletmelerin ayakta kalabilmeleri için insan kaynakları yönetimine bilimsel metotlarla eğilmeleri gerektiğini göstermektedir. Çağımızın haberleşme ve bilgi erişim yöntemi olan internet uygulamaları pek çok alanda klasik yöntemlerin yerini almış, insan kaynakları yönetimi ve uygulamalarını da etkilemiştir. İnsan kaynakları yönetiminde işletmelerin devamlılığını sağlayan en önemli fonksiyon olan personel seçiminin internet üzerinden gerçekleştirilmesinde alternatif klasik yöntemlerden daha avantajlı sonuçlar elde edildiği savunulmaktadır.Bu tez çalışmasıyla, işletmelerin internet üzerinden insan kaynaklarına personel seçiminde kolay erişilebilirlik, maliyet, zaman tasarrufu, daha fazla ve doğru adaya ulaşma, verimlilik ve iletişim bakımından algıları değerlendirilmeye çalışılmıştır.Tezin birinci bölümünde, insan kaynakları tanımı, insan kaynakları yönetimi, insan kaynaklarını oluşturan işlevler, personel seçimi açısından iş analizi, personel temin ve seçimi, personel temin sürecinde internet, e-insan kaynakları yönetimi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümünde işe alım sürecinde internetin yeri belirtilmiş ve örnekler üzerinde durulmuştur.İnternet üzerinden personel alımı sağlayan firmalardan örnekler ile, internet üzerinden insan kaynakları hizmeti sağlayan firmalar ile sağlanan hizmetler ve avantajları, klasik yöntemler ile karşılaştırılarak sunulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, firmaların bu kanallar vasıtası ile adaylarına kendilerini tanıtabilme imkanları, internet üzerinden verilen ilanların özellikleri, bu kanalla gelen adaylar üzerinden nasıl bir elemeye tabi tutulabilineceği ile, var olan aday veri tabanı üzerinden personel temin sürecinde adaylara nasıl ulaşılabilineceği aktarılmıştır.Tezin üçüncü bölümünde, bir alan araştırması yardımıyla işletmelerin insan kaynakları temin sürecinde internet kullanma tercihleri ve bunun sonucunda elde edilen faydalar, işverenler açısından, iş arayanlar açısından ve işletmelerin insan kaynakları yönetimi açısından öngörüler baz alınarak sorgulanmıştır. Bu doğrultuda yapılan yüz yüze görüşme ve anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pınar İnan. A Field Study on Internet Recruitment Process, Master Thesis, Ankara, 2008.The rapid technological developments on mobile communication point out the necessity of human resources, knowledge production, knowledge sharing and competitive operation in order to keep business alive. The internet applications, which are a communication and a data access method, have superseded the classical methods on various areas and have also affected the management and applications of human resources. Obtaining more advantageous results to execute the recruiting through internet, which is the most important function that provides permanence of enterprises on management of human resources than other alternative classical methods, is advocated.In this thesis, easy accessibility to human researches on recruiting internet, cost, time saving, accession to more and accurate candidate and perceptions in accordance with efficiency and communication have been discussed.After furnishing general information in relation with definition of human resources, management of human resources, functions that constitute human resources, job analysis in accordance with personnel selection and employment and selection of personnel, internet during employment process and management of e-human resources in the first section, importance of internet during employment process has been specified and samples are emphasized in the second section.Samples from companies that supply their personnel employment through internet have been submitted together with services being provided and its advantages by comparing classical methods. In this direction, possibilities in connection with the introduction of companies to candidates via those channels, features of announcements secured through internet, the type of elimination applied to candidates who access by that channel, and in addition to those, the ways in order to reach candidates through database during employment process have been explained.In the third chapter of thesis, internet usage preference of enterprises during employment process and consequent advantages of that usage has been examined by taking anticipations into consideration in terms of employers, job seekers and human resources management of intersperses with the assistance of a field survey. The achieved survey results have been analyzed and discussed.