KOBİ'lerin kredi riski ve değerlemesi
The credit risk of SMES and their validation
- Tez No: 234353
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sermaye, olumsuz koşulların oluşması durumunda bankaların faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak en önemli ve son savunma hattıdır. Bankalar, yönetimde aksaklıkların olduğu ve ihtiyaten ayrılan karşılıkların yeterli olmadığı durumlarda maruz kaldıkları zararları sermayeleri ile karşılamaktadırlar. Bu yüzden sermayenin yeterli olmadığı durumlarda bankalar iflas da edebilmektedirler. Bu sebeple, bankaların ne kadar sermaye ile çalışması gerektiğinin belirlenmesi banka denetim otoritelerinin en önemli çalışma alanlarından birini oluşturmaktadır.Bankaların sermaye yeterliliklerine ilişkin rejimin ilk kez uluslar arası standarda bağlanması 1988 yılında Basel komitesi tarafından Basel-I'in yayınlanması ile gerçekleşmiştir. Yayınlanmasından hemen sonra pek çok ülkede uygulanmaya başlayan ve oldukça basit bir hesaplama yöntemi içeren Basel-I'in geçerliliği bankacılık sektöründe meydana gelen hızlı gelişmeler karşısında sorgulanmaya başlamıştır. Bu sebeple, Basel Komitesi 1998 yılında sermaye yeterliliği için yeni bir standart oluşturma çalışmalarına başlamış ve Basel-II isimli yeni standardı 2004 yılında yayınlamıştır.Oluşturulan Basel-II, Basel-I'e oranla çok daha kapsamlı ve teknik bir sistemdir. Bu derece kapsamlı ve teknik bir metot hiç şüphesiz başta bankacılık olmak üzere diğer pek çok sektör üzerinde önemli etkilere sahiptir. KOBİ'ler söz konusu kesimler içerisinde tartışılan en önemli sektörlerden bir tanesidir. Bunda da KOBİ'lerin ülke ekonomileri için taşıdıkları kritik ve önemli konumları etkili olmuştur.Bu çalışmada, Basel-II'nin bankaların sermaye seviyelerine ve KOBİ kredilerine muhtemel etkilerinin değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Bu çerçevede ilk olarak, farklı bakış açıları açısından Türkiye'deki KOBİ tanımları, KOBİ'lerin ülke ekonomisi içerisindeki yeri, finansman kaynakları, avantajları, dezavantajları ve sorunları incelenmiştir. Akabinde, Basel-II'nin KOBİ kredileri üzerindeki etkisi bankalar ve KOBİ'ler açısından değerlendirilmiştir.Çalışmamızın son bölümünde, firma başarısızlığına neden olan etmenleri anlamak açısından oldukça önemli olan firmaların özellikli karakterlerine bağlı olarak, KOBİ'lerin başarısızlığına neden olan temel etmenlerin bulunması amaçlanmaktadır. Kredi türlerinde son zamanlarda yaşanan gelişmeler piyasanın kredi riskini ölçmek ve kontrol altına alma çabalarını açıklamaktadır. Basel-II prensibinin kesin kurallarının uygulanmasıyla birlikte KOBİ'lerin kredi riskinin ölçülmesi makro ekonomik bir konu haline gelmiştir. Çalışmamızın bu bölümünde amacımız Türk KOBİ'lerinin başarısızlıklarına yol açan tanımlanabilir etkenlerin neler olduğunu bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Capital is both the most and the last defense of the banks that enables them to survive where adverse cases occur. When defections in the management occur and the prudential reserves are not adequate in order to prevent banks from loses, the loses that banks are exposed to are covered by capital. Therefore, a bank may go bankrupt because of an inadequate capital. On this account, determination of the minimum regulatory level of the bank?s capital has become one the most important work fields for bank supervisors.International standardization of the capital adequacy regimes of banks was first realized by the Basel Committee in 1988 through the publication of Basel-I. After the publication of Basel-I, it is started to be implemented in many countries; however, over against the vertiginous developments in the banking sector, the validity of Basel-I which includes a very simple calculation method is started to be questioned. On this regard, Basel Committee started the preparation of a new standard for the capital adequacy in 1998 and published a new standard named Basel-II in 2004.Basel-II is more comprehensive and technical method when compared to Basel-I in order to measuring the capital level commensurate with risks realistically. This type of method undoubtedly has many considerable impacts in many sectors, primarily on the banking sector. SMEs are one of the most controversial ones among them. This is mostly due to their critical and important positions in the national economies.In this study, it is aimed to evaluate the possible impacts of Basel-II on the capital level of banks and SMEs loans in Turkey. At the beginning, the definitions of the SMEs in Turkey from different perspectives, the role of the SMEs in the national economy, financing sources, advantages, disadvantages and the problems of the SMEs are analyzed. Then the impact of Basel-II on the SME loans is assessed from the perspective of banks and SMEs.In the final part of our study, due to importance of identifying firms specific characteristics leading to corporate failure, we aim to seek the indicators of corporate failure for SMEs. Recent advent of credit derivatives illustrates the market?s attempt to measure and control credit risk. With the implementation of the strict rules of Basel-II principles, measurement of credit risk of SMEs has become a globally major issue. Our objective in this study is to find out common identifiable attributes leading to corporate failure of the Turkish SMEs.