Panaztepe seramik verileri ışığında Erken Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı'na geçiş
Panaztepe pottery of Early Bronze Age and transition to the Middle Bronze Age
- Tez No: 234355
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, 1985- 2007 yılları arasında Panaztepe kazılarında ele geçmiş olan Erken Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı'na geçiş dönemine tarihlenen buluntular değerlendirilmiştir.Çalışma kapsamında ele alınan temel malzeme grubunu seramik oluşturmaktadır. Örnekler yapım teknikleri ve tipolojik özelliklerine göre sınıflanarak, Panaztepe'nin çağdaşı olan Ege, Batı Anadolu ve Orta Anadolu yerleşmeleriyle karşılaştırılmış ve göreli kronolojiye dayanarak tarihlenmiştir. İncelenen seramik Panaztepe'de Erken Tunç Çağı II sonundan başlayan bir iskânın varlığını ortaya koymaktadır. Büyük kısmı Erken Tunç Çağı III'e tarihlenen malzemenin, Panaztepe M.Ö. 2 binyıl seramiğinin kökeni olduğu düşünülmüştür.Panaztepe'nin bu dönemde ?Anadolu Ticaret Ağı? içinde yer alan bir yerleşme olduğu, bu ağ içinde yaygın olarak görülen kap tiplerinin tespit edilmesiyle anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is prepared as Master Thesis concerning the material dated to the Early Bronze Age and to the Transitional Period to the Middle Bronze Age which is obtained by the archaeological excavations of Panaztepe carried out between 1985- 2007.The main material is pottery. Pottery has been grouped by production methods, wares and typological affinities and these groups have been dated by comparison with contemporary settlements in Aegean, Western Anatolian and Central Anatolian regions. The pottery has been dated to a period between the end of Early Bronze Age II and the end of Early Bronze Age III. It is seen that the Early Bronze Age Pottery of Panaztepe, most part of which has been dated to Early Bronze Age III, is the base of the second millennium B.C. pottery of PanaztepeThis dissertation also concluded that Panaztepe is part of ?Anatolian Trade Network?. This conclusion is due to the existence of Anatolian Trade Network?s basic pottery shapes in Panaztepe.