Amasya ili Suluova ilçesinde ve köylerinde bulunan yöresel başlıklar ve kıyafetler
Traditional helmets and clothes in suluova county of Amasya and its Villages
  1. Tez No: 234397
  2. Yazar: FERAY SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmada, Amasya ili Suluova ilçesi baş süslemeleri ve kıyafetlerinin malzeme, renk, teknik özelliklerin, süsleme çeşitlerinin neler olduğu ekonomik ve turizme katkısı incelenerek özelliklerinin belgelenmesi amaçlanmaktadır.Araştırma evrenini; Amasya ili, Suluova ilçesi ve 10 adet köyü, müze oluşturmaktadır. Örneklemi ise baş süslemesi ve kıyafetleri elinde bulunduran 20 adet aile ve müzede bulunan 12 adet baş süslemesi örneklem olarak seçilmiştir.Verilerin toplanmasında, literatür taraması yapılmış, bilgi formları ve görüşme formları kullanılmıştır. Bilgi formlarında örneklerin kullanım yeri, amacı, kullanılan malzeme, teknik, renk, boyutları ve kaynak kişi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Görüşme formundan elde edilen veriler ise tablolara aktarılmış ve yüzdeleri alınarak bilgiler yorumlanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır. Geleneksel baş süslemelerini halen kullanan kadınlara ulaşılamamıştır. Kullanılmış ve sandıklarda saklanmış olan başlıklar takılarak fotoğraflanmıştır. Günümüz de kullanımı kolay olan kıyafetleri ile Suluova ilçesi kadınları çoğunlukla kendi yaptıkları oyalı yemeni ve süslü başörtüleri ile kendilerini süslemektedirler.Araştırma bulgularına dayalı olarak; geleneksel baş süslemeleri ve giysiler giderek azalmaktadır. Geleneksel baş süslemeleri ve malzemeleri değişikliğe uğramaktadır. Geleneksel kültür zenginliklerimizin turizm açısından değerlendirilmesiyle ekonomik katkıda bulunmasına yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research informations obtained from books about the head decoratives and finishing clothes in terms of colour, technical features, variety in decoration in Amasya, Suluova county. Studying these; it is aimed to document their contribution to economy and culture.The universe of this research consists of Amasya, Suluova county and its 10 villages and museums. The sample of the research consists of the twenty families who have got the traditional decoratives and finishing clothes; and the twelve head decoratives in the museum.During the process of obtaining informations, books and articles were scanned, information and observation charts were used. The informations about the using areas of these samples, aims, materials, tecnique, colours, dimensions, and people as a source including their persentages, were presented in these observation charts after being interpreting.As a conclusion of the research; it couldn't be reached to the women wearing these tradional head decoratives. The socand hand helmets in boxes were put on and photographed. Nowadays the women wearing more practical clothes in Suluova have adorned themselves by using new and fancy scarfs.Depending on the datas based on the research; the number of tradional head decoratives are getting fewer day by day. Tradional head decoratives and materials used in have changed as time goes on. It's included as a suggestion that tradional cultural varieties should be evaluated in terms of tourism and economical contribution.