Web tabanlı probleme dayalı öğrenmede denetim odağının öğrencilerin başarısına, problem çözme becerisi algısına ve öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of locus of control in web assisted problem based learning (PBL) on students? success, problem solving skills, and attitutes to learning
  1. Tez No: 234401
  2. Yazar: HAKAN TEKEDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yapılan araştırmanın genel amacı web tabanlı probleme dayalı öğrenmede denetim odağının öğrencilerin başarısına, problem çözme becerisine, web tabanlı öğrenmeye ve probleme dayalı öğrenmeye yönelik tutumuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden tek faktörlü, öntest sontest üç gruplu karışık deneysel desen kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre; denetim odağı farklılığının uygulanan testteki başarıya etkisinin olmadığı ancak içten denetimli ve denetim odağı belirlenemeyen öğrencilerin dıştan denetimlilere göre daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır. Arkadaş değerlendirme puanlarına bakıldığında içten denetimli öğrencilerin, denetim odağı belirlenemeyen ve dıştan denetimli öğrencilere göre arkadaşlarına daha düşük puan verdikleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte; dıştan denetimli öğrencilerin içten denetimli ve denetim odağı belirlenemeyen öğrencilere göre sunulan materyal üzerinde daha az süreyle çalıştıkları saptanmıştır.İçten denetimlilerin dıştan denetimli ve denetim odağı belirlenemeyenlere göre web tabanlı öğrenmeye yönelik olarak daha olumlu bir tutum sergiledikleri gözlemlenirken problem çözme becerilerine bakıldığında ise denetim odakları farklı öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Ayrıca; içten denetimlilerin ve denetim odağı belirlenemeyenlerin probleme dayalı öğrenmeye yönelik olarak dıştan denetimlilere göre daha olumlu bir tutum sergiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to introduce the effect of locus of control in web assisted problem based learning (PBL) on students? success, problem solving skills, and on their attitudes to the web assisted and problem based learning. In this study, one of the real experimental types, which is prolix experimental pattern with mono factor and three groups, was used.According to the obtained findings; it was determined that the difference in locus of control did not effect the success of the applied test but internal controlled students and students with indeterminable locus of control showed a better performance then the external controlled students. When friend rating points were under consideration, it was stated that internal controlled students gave lesser points to their friends then external controlled students and students with indeterminable locus of control. In addition to this, it was determined that external controlled students studied on given material in lesser time then internal controlled students and students with indeterminable locus of control.It was also observed that although internal controlled students showed more constructive attitude to web assisted learning then the external controlled students and students with indeterminable locus of control, no statistically significant difference was determined between the students with a different locus of control, when their problem solving skills were under consideration. Besides, it was obtained that internal controlled students and students with indeterminable locus of control showed more constructive attitude to problem based learning then the the external controlled students.