Hayatboyu öğrenme programının, insan kaynaklarının mesleki sosyal gelişimine, yabancı dil gelişimine, istihdamına ve yeterliliklerin tanınmasına sağladığı katkı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Lifelong Learning Program?s contribution to the human resources, in terms of professional social development, foreign language development, employment and recognition of qualifications
- Tez No: 290504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?Hayatboyu Öğrenme Programının, insan kaynaklarının mesleki sosyal gelişimine, yabancı dil gelişimine, istihdamına ve yeterliliklerin tanınmasına sağladığı katkı nedir?? sorusuna cevap aramaktır. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, programın, katılımcıların mesleki sosyal gelişimine, yabancı dil gelişimine, istihdamına katkısı ile yeterliliklerin tanınmasına ve kurumların çevresiyle olan işbirliklerine katkı düzeyleri, bulgulara dayalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı 2008 Yılı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projelerine katılan, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görevli, yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 1515 kişilik evrenden, basit tesadüfî örneklem metoduna uygun olarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak web tabanlı bir anket kullanılmıştır. Anket, Ulusal Ajansın izniyle, örneklem olarak alınan katılımcıların e-posta adreslerine gönderilerek uygulanmış, 421 anket değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan veriler çözümlenirken bağımsız ölçümler için Kruskal Wallis H-Testi ve Mann-Whitney U Testi uygulanmış, frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Hayatboyu Öğrenme Programının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin mesleki gelişimine, yabancı dil gelişimine ve kurumların çevresiyle olan işbirliklerine katkısı iyi düzeyde bulunmuştur. Projelerin, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin mesleki-sosyal gelişimine katkısı iyi, yabancı dil gelişimine katkısı orta düzeyde fakat istihdamına katkısı düşük düzeyde bulunmuştur. Program vasıtasıyla elde edilen bilgi beceri ve yeterliliklerin sertifikalandırılıp tanınması hususunda uygulamada sıkıntıların var olduğu, programa bedensel engellilerin ve kadınların katılımının tam olarak sağlanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find an answer for the question ?What is the contribution of Lifelong Learning Program, to the human resources? in terms of professional social development, foreign language development, employment and recognition of qualifications?. Based on the findings in this research is survey method used. Sample of the research selected via randomly sampling method from Lifelong Learning Program 2008 Year Leonardo da Vinci Mobility Projects? participants, administrators, teachers and students from total 1515 persons, in vocational and technical secondary education. As a data collection tool, a web based survey used in the research. Survey conducted via sending e-mail to the sample population with the assisting of Turkish National Agency and 421 surveys taken for evaluation process. When analyzing the collected data, Kruskal Wallis H-Test and Mann-Whitney U Test has been applied and frequency, percentage, mean, standard deviation values have been calculated. According to the results of the research, Lifelong Learning Program?s contribution to the administrator and teachers?; professional development, language improvement and vocational and technical secondary education and stakeholders? cooperation found good level. Program?s contribution to the students?; professional-social development found good level, language improvement found mid-level but employment found very low level. It was come to the conclusion that some problems exist in practice about the certification and recognition of the information, skills and qualifications gathered via program and participation of disabilities and women to the projects.