Moda tasarımı eğitiminde bilgisayar destekli öğretime yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
Perspectives of instructors and students on the use of computer aided instruction in fashion design education
  1. Tez No: 234403
  2. Yazar: GÖNÜL GÖMCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSAL İMER, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde bilgisayar teknolojisi her alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri de moda tasarımı/tekstil sektörüdür. Sektörde artan bilgisayar destekli çalışma şekli bu sektöre eleman yetiştiren üniversitelerin moda tasarımı bölümlerinde de değişime gidilmesine yol açmıştır. Fakülteler bölüm ders programlarında Bilgisayar Destekli Tasarım Dersine yer vermeye başlamışlardır. Bu çalışma moda tasarımı eğitiminde bilgisayar destekli öğretime yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Türkiye genelindeki üniversitelerin Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu (dört yıllık) ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde bulunan Moda Tasarımı Bölümü programında yer alan Bilgisayar Destekli Tasarım Dersini alan öğrenciler ve bu dersi veren öğretim elemanları oluştururken; örneklemini ise bu evrenden tesadüfi olarak seçilen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tasarımı Bölümünün çeşitli dönemlerinde verilen Bilgisayar Destekli Tasarım Dersini alan öğrenciler ve bu dersi veren öğretim elemanları oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında veriler anket formu (5'li likert ölçeği) ile toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS paket programı kullanılarak, yüzde hesapları yapılarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular tablolaştırılarak sonuç ve öneriler belirlenmiştir.Araştırma sonucunda;1) Öğrencilerin Bilgisayar Destekli Tasarım dersi öğretim programının değişkenleri ve derse yönelik değerlendirmeleri genel olarak ?orta? ve ?az? derecede değişme gösterirken, öğretim elemanlarının genellikle ?çok? ve ?orta? derecede değişme gösterdiği saptanmıştır.2) Öğrencilerin bu derste kullanılan laboratuar kapasitesini ve kaynak kitapları yetersiz bulduğu tespit edilmiştir.3) Eğitim sürecinde bilgisayar destekli tasarım programlarının çok etkili kullanılmadığı ancak bilgisayar destekli öğretimin bu alanda kullanımının önemli olduğu saptanmıştır.Bu sonuçlardan yola çıkılarak hem derse hem de yeni araştırmacılara yönelik düşünceler belirtilmiş, bu doğrultuda Bilgisayar Destekli Tasarım Dersi' nin yeniden yapılandırılıp mevcut eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer technology has been actively used in all fields of life. Fashion design/ textile industry is one of these fields. The increasing use of computer aided working style in this sector has also led to certain changes in the universities which train personnel for the ready-made clothing/fashion sector. Faculties have started to offer courses on Computer Aided Design. This study has been conducted to determine the views of instructors and students with regard to computer aided instruction in fashion design education.This research covers the students and the instructors involved in the Computer Aided Design course, given in the Fashion Design departments at the faculties of Fine Arts and the schools of Industrial Arts (four-year education) in the universities all over Turkey. Sample survey covers the students and instructors of the Computer Aided Design course offered at the Fashion Design departments of Eskişehir Anatolian University School of Industrial Arts, Dokuz Eylül University Faculty of Fine Arts, and İzmir University of Economics Faculty of Fine Arts, all which are randomly chosen. During the research, five point likert scale has been used. All the collected data has been transferred to SPSS, calculated and evaluated according to percent value, and the results obtained from this data have been tabulated, reaching thus certain conclusions and making suggestions.At the end of the research it has been found out that1) While the students? evaluations regarding the Computer Aided Design course and its variables reveal a change at ?medium? or ?low? levels, those of the instructors usually display a change at ?high? and ?medium? levels.2) The students find the laboratory capacity and the source books used in the course insufficient.3) The computer aided design programmes have not been used efficiently but that it is important to use computer aided instruction in their education.Based on these findings, suggestions concerning new researchers and the course have been offered and some proposals for the improvement and restructuring of the course have been brought forward.