Türkiye'de genel liselerde öğrencilerden Türk halk müziği toplulukları oluşturan müzik öğretmenlerinin topluluklara ilişkin çalışmalarının incelenmesi
An examination of the studies of the music teachers who formed Turkish folk music groups by the students at normal public high schools in Turkey
  1. Tez No: 234410
  2. Yazar: SELEN ÖZAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de genel liselerde öğrencilerden Türk Halk Müziği toplulukları oluşturan müzik öğretmenlerinin topluluklara ilişkin çalışmalarının incelenmesidir. Bu araştırmada evren, bu toplulukları çalıştıran öğretmenlerdir. Araştırmanın evreninin büyüklüğü nedeniyle örneklem alma yoluna gidilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin yedi bölgesinden rastlamsal olarak seçilen, genel liselerde görev yapan, öğrencilerden Türk Halk Müziği toplulukları oluşturan müzik öğretmenleridir. Bu araştırma kapsamında öğretmenler için anket kullanılmıştır. Anket ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolaştırılmıştır.Araştırma sonucunda, T.H.M. topluluğunu kuran öğretmenlerin bu alandaki bilgi düzeyleri, topluluğu oluştururken dikkat ettikleri unsurlar, topluluğun çalışma olanakları, toplulukta seslendirilen eserlerin seçimi ve kullanılan çalgılar, topluluğun etkinliklere katılma durumları saptanmıştır.Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the studies of the music teachers who formed Turkish Folk Music groups by the students at the normal public high schools in Turkey. In this examination, the universe is the teachers training these groups. Because of the large size of the universe, the study is based on sampling, which contains the music teachers working for and establishing these sorts of groups in the normal public high schools in the seven regions of Turkey. In the context of study, questionnaires were applied to the teachers and the results obtained from them were processed into tables with frequencies and percentages.Consequently, the study demontsrates the level of knowledge in this activities of the teachers that established these groups, their concerns when establishing them, the working conditions of the groups, the songs selected and instruments used and the participation conditions of the group in the activities.The study presents some suggestions on the base of the results it achieved.