Çoklu zekâ destekli kubaşık öğrenme yönteminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersinde ?geometrik cisimler? konusundaki başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of the cooperative learning method supported by multiple intelligence theory on the seventh grade elementary schools in their mathematics subjects of geometrical shapes on their achievement and permanance
  1. Tez No: 234465
  2. Yazar: ÖZNUR TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada problemi, ilköğretim 7. sınıf matematik dersine ait ?geometrik cisimler? konusunun öğretiminde çoklu zekâ destekli kubaşık öğrenme yönteminin öğrenci başarısı ve kalıcılık üzerindeki etkisinin ne olduğu oluşturmaktadır. Bu etkiyi belirlemek amacıyla, deneysel yöntem uygulanmıştır. Araştırma modeli ise, kontrollü ön ve son-test model olmuştur. Deney grubuna çoklu zekâ destekli kubaşık öğrenme yöntemine dayalı öğretim verilmiştir. Kontrol grubuna da geleneksel öğretim verilmiştir.Bu araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılının 2. yarıyılında Nevşehir ili Ürgüp ilçesine bağlı bir devlet okulunda yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunda toplam 35 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen konu başarı testi gruplara, öğretimler öncesinde ön-test, öğretim sonrasında son-test, son-testten 1 ay sonra ise kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, çoklu zekâ destekli kubaşık öğrenme yöntemine dayalı öğretim gören deney grubunun akademik başarısının, geleneksel öğretim gören kontrol grubunun başarısından daha fazla arttığı görülmüştür. Kalıcılığın her 2 grup için de sağlandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, görüşlerini almak için deney grubuna görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme sonucu öğrencilerin kendilerini geliştirebildiklerini ve bu yöntemle matematik dersini artık eğlenceli, zevkli bir ders olarak bulduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
At this research, what the effect of the cooperative learning method supported by multiple intelligence theory students achievements and the permanence at the teaching of Geometrical Shapes to the elementary school seventh grade students.To define this effect, the experimental method was applied.The model of research was pre-test and post-test with control.The experiment group was given an education that was supported by cooperative method by multiple intelligence theory. Control group was given a traditional method.This research was applied in a state school in Ürgüp, Nevşehir in the second term of 2007-2008 academic year. The participants of the study were 35 students that were divided in an experimental group and a control group.Subject achievement test that was developed by the researcher and its reliability calculated beforehand was applied to the groups as pre ?test before teaching,as post-test after teaching as permanence after one month from post-test.According to the research results; it was clear that the experiment group?s academic achievement taught by the cooperative learning method supported by multiple intelligence theory increased more than the control group?s academic achievement taught by traditional teaching method. ?İnterview Form? was used for getting opinions about the method which used on them. İnterview data show that students are active and they find Mathematics subject funny ,interesting by using the cooperative learning method supported by multiple intelligence theory.