Güzel sanatlar fakültelerinde seramik tasarımı ile ilgili derslerde uygulanan yöntemlerin incelenmesi
Examining various methods used in the ceramics design courses in the fine arts academies
  1. Tez No: 234472
  2. Yazar: FATMA EVREN DAŞDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim elemanlarının görüşlerine göre, Güzel Sanatlar Fakültelerinde seramik tasarımı ile ilgili derslerde kullanılan öğretim yöntemlerinin neler olduğunu belirlemek ve yöntem tercihlerinin öğretim elemanlarının kişisel özellikleri bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır.Bu araştırma; on altı adet Güzel Sanatlar Fakültelerinin Seramik Bölümlerinde, seramik tasarım eğitimi veren öğretim elemanlarının görüşlerine başvurularak gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2007-2008 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırma probleminin çözümlenmesi için gerekli veriler araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; demografik bilgilerle ilgili sorular, ikinci bölümde, seramik tasarım eğitiminde uygulanan yöntemlerin belirlenmesine yönelik likert tipi sorular, anketin üçüncü bölümünde ise; seramik tasarımı eğitiminde yöntemleri etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik olumlu ifadeler yer almıştır. Veri toplama aracı, birinci bölümde beş, ikinci bölümde yirmi iki (bu bölümde her sorunun onar adet seçeneği yer aldı) ve üçüncü bölümde on üç olmak üzere toplam kırk sorudan oluşmuştur. Toplanan verilerin analizleri SPSS 12.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.Bu araştırmada elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendiğinde, seramik tasarımı eğitimi veren ve bu araştırmanın çalışma evrenini oluşturan, Güzel Sanatlar Fakültelerinin seramik bölümlerindeki ders verme yetkisine sahip akademisyenler arasında, yöntem belirleme açısından doğal bir benzerlik olduğunu göstermiştir. Görsel sanatlarda kullanılan drama ve yaratıcı drama yöntemlerinin seramik sanat eğitim yöntemleri arasında az da olsa yer aldığı görülmüştür. Ayrıca, akademisyenlerin cinsiyetinin yöntem belirlemede bir etken olduğu da bu çalışmada ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examining various methods used in the ceramics design courses in the Fine Arts Academies and further research the relationship between the methods used and the personal characteristics of the instructors.The study is performed based on the input provided by instructors who teach ceramics design courses in the ceramics department of sixteen Fine Arts Academies. The data is collected through surveys between 2007-08 academic years. The survey has three sections: demographics; likert type scaled questions on the assessment of various methods used in the ceramics design courses and questions on various factors that impact the methods used in the ceramics design education. The questionnaire constitutes a total of forty questions of which 5 questions in the first section, twenty two questions in the second section and thirteen questions in the last section. The data is analyzed through SPSS 12 statistical analysis.The analysis of the results indicates a standardization of the methods among the instructors teaching ceramics design courses in the ceramics departments of the Fine Arts Academies. It is also found that a minor part of the ceramics instructional methods includes drama and creative drama used in performing arts. Further the results reveal that gender of the instructors play an important role in determining the instructional methods used.