Parcous de distinction, discours d'excellence: Une étude comparée du caractère structurant de l'enseignement artistique en Turquie
Ayrışma güzergâhları ve üstünlük söylemleri: Türkiye'de sanat eğitiminin yapılandırıcı karakteri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 636294
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sanatçı olmak toplum ve sanat dünyaları tarafından kişisel bir kimlik olarak kabul edilir. Bir başka değişle sanatçılar, yaratıcılıkları, tarı vergisi yetenekleri, toplumun genelinden farklı sürdürdükleri hayat tarzları ile istisnai kişiler olarak tanımlanırlar. Ancak sanatçıları ayrıcalıklı kılan bu özelliklerin her biri tarih içerisinde oluşmuştur. Tam da bu nedenle, sanatçıların ayrıcalıklı özelliklerinin bir sanatçı miti etrafından şekillendiğini ve belirli kurumlar tarafından yeniden üretildiğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla sanatçıyı varoluşsal bir kimlikten ziyade mesleki bir kimlikle açıklamak daha doğru olacaktır. Bu anlamda, çalışmamız güzel sanat fakültelerini sanatçı mitinin yeniden üretildiği ve sanatçı kimliğinin oluştuğu kurumlar olarak ele alır. Güzel sanatlar fakülteleri, bu çalışmada, sanatçı kimliğinin şekillenmesi üzerinde etkisi olan kurumlar olarak sorunsallaştırılmıştır. Bu anlamda üniversiteler mesleki değer ve normları öğrencilere aktaran kurumlar olarak düşünülmüştür. Fakülteler, içlerinde barındırdıkları farklı programlar için hazırladıkları akademik müfredatları ve gizil müfredatları ile bu değer ve kuralları belirleyerek öğrencilere aktarır. Diğer yandan, üniversiteler belirli mesleki kimliklerin toplumsallaşma ile yayılmasına olanak sağlayan ortamların oluşması açısından elverişlidir. Öğrencilerin hem birbirleriyle hem de hocalarıyla etkileşim halinde olmaları da yine sanatçı kimliğinin yeniden üretilmesinde etkilidir. Sonuç olarak güzel sanatlar fakülteleri de sanatçı mitinin yeniden üretildiği ve sanatçı kimliğinin öğrenciler tarafından içselleştirildiği kurumlar olarak sanatçı kimliğinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Saha çalışmamız temel olarak üç farklı üniversitede, Akdeniz Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi, güzel sanatlar fakültelerinin farklı programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler ile yapılan derinlemesine görüşmeler ile atölye sınıflarında yapılan katılımcı gözlemler sonucu elde ettiğimiz verilere dayanır. 23 öğrencinin fakültelerin farklı sanat ve tasarım programlarını temsil etmek etmektedir. Örneklemimizde tasarım programlarını, grafik tasarım, endüstriyel tasarım, iç mimarlık, sahne ve kostüm tasarımı programları oluştururken sanat programlarını resim, heykel, seramik, fotoğraf ve sinema oluşturmaktadır. Saha çalışmamız kapsamında yatığımız görüşmelerde, ilk olarak öğrencilerin akademik hayatlarını tanımlamak amaçlanmıştır. Öğrencilerin dersleri, ders içerikleri, hocaları ve birbirleriyle kurdukları ilişkilere odaklanılmıştır. Saha çalışmamızın ikinci amacı ise öğrencilerin hayat tarzlarını tanımlamak olmuştur. Dolayısıyla öğrencilerin gündelik hayat pratikleri ve toplumsallaşma şekilleri ve yerleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Son olarak ise öğrencilerin sanat ve sanatçı kavramları ile ilgili görüşleri derlenmiştir. Çözümlememiz sırasında sanat ve sanatçının tanımları 2 eksen üzerinden ele alınmıştır. Bu eksenler, sanata içkin bakış açısı ve sosyolojik bakış açısıdır. Sanata içkin bakış açısı sanat dünyası içerisindeki aktörlerin kendilerini tanımlama şekilleri olarak ifade edilebilir. Bizim çalışmamızda bu bakış açısını öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen ifadeler temsil eder. Özetle, sanata içkin bakış açısı, sanatçıyı müstesna bir kişilik olarak tanımlar. Sanatçı, farklı, marjinal, tanrı vergisi bir yetenekle dünyaya gelmiş, yaratıcı kişilerdir. Bu özelliklerin doğuştan geldiğini kabul eder ve kaynağını sorgulamaz. Sosyolojik bakış açısı ise tam aksine sanatın özerkliğini ve kutsallığını sorgular. Sanatın özerk bir alan olduğunu reddederek onu toplumsal, ekonomik, tarihsel ve siyasi ilişkiler içinde tanımlar. Öğrencilerin ifadeleri sanat ve tasarım kavramları arasında ciddi bir farklılaşma olduğunu ortaya koymuştur. Benzer bir şekilde sanatçı imgesi de tasarımcı imgesinden ayrılmıştır zira sanatçı olmak bir meslekten ziyade varoluşsal bir kimlik, bir hayat tarzı olarak tanımlanır. Sanata içkin bakış açısı, sanatı, doğuştan yetenekli sanatçılar tarafından üretilen, anlam, fikir ya da teori barındıran estetik ürünler olarak tanımlar. Ayrıca, bu bakış açısı sanatçıyı hem bir deha hem de estetik bir şekilde üretme yetisi olan müstesna kişiler olarak tanımlar. Öğrenciler ile yaptığımız derinlemesine görüşmeler sonucunda, sanatçıları müstesna kılan 6 özellik tanımladık. Sanatçı mesleki kimliğini, diğer mesleki kimliklerden ayıran özellikler, yetenek, yaratıcılık ve özgünlük, sanatçının fikrine yapılan vurgu, duygusal marjinallik, ekonomik kazanımların reddi, sanatçının yüceltilmesi ve alçak gönüllüktür. Günümüz sanatçı kimliğini tanımlayan bu özellikler aslında batı tarihi içerisinde farklı zamanlarda yer alan sanatçı imgelerine dayanır. Bu imgeler kronolojik olarak zanaatçı, akademili sanatçı ve yaratıcı sanatçıdır. Ancak, sanata içkin bakış açısı bu özelliklerin tarihsel çıkış noktaları olduğunu kabul etmektense bunları sanatçılara bahşedilmiş özellikler olarak ele alır. Dolayısıyla günümüzde sanatçı kimliğinin oluşumunu açıklarken mit kavramına başvurmak yararlı olacaktır. Zira mitler, tarihsel çıkış noktaları belirli olmayan ancak tarih içerisinde oluşan ve içselleştirilen düşünce ve inanç kalıplarıdır. Çalışmamızın ikinci bölümü, sanatçı miti üzerinden şekillenen sanatçı kimliğinin nasıl yeniden üretildiğine odaklanır. Üniversiteler, bu anlamda, mesleki kimliklerin oluşmasını incelemek için oldukça elverişli ortamlar sağlar. Gerek akademik müfredatları gerek gizil müfredatlarıyla gerekse öğrenciler arası ve öğrencilerin hocalarıyla toplumsallaşmalarını sağlayan ortamlarıyla üniversiteler sanatçı mitinin yeniden üretilmesine ve öğrencilerin sanatçı kimliğinin şekillenmesine katkı sağlar. Akademik müfredat her program için belirlenen dersleri kapsar ve bunlardan en önemlileri tüm güzel sanatlar fakültelerinde ortak alınan temel sanat eğitimi dersi ile seçilen programa göre farklılaşan atölye ve proje dersleridir. Ayrıca, yine tüm güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin ortak olarak aldıkları sanat tarihi dersi tarihe damgasını vuran deha sanatçıları yücelterek tanıtır ve sanatçı mitini doğrular. Öte yandan hocalar ödevleri, sınavları, çalışmaları değerlendirirken sanatçı miti etrafında şekillenen değerleri yüceltilerek bunları olumlar. Hocaların değerlendirmeleri sanatçı miti etrafında şekillenen değer ve inançların öğrencilerce içselleştirilmesine katkı sağlar. Değerlendirme kriterleri arasında en önemlileri öğrencilerin akademik çerçeve içerisinde mükemmel olarak tanımlanan tekniğe ulaşmaları ve yaptıkları çalışmalarda bir anlam, fikir ya da teori sunmalarıdır. Bu şekilde öğrenciler çalışmalarında daha önce yapılmamış yenilikçi ve özgün fikirler geliştirebilirler. Çalışmanın özgünlüğünü yapılan vurgu, örneğin, sanat pazarının en önemli konvansiyonlarından biri olan özgünlüğü olumlar. Güzel sanatlar fakülteleri, kurumsal etkilerinin yanı sıra, toplumsallaşmaya elverişli ortam sunarak sanatçı mitinin öğrenciler arasında yayılmasına ve dolayısıyla öğrenciler tarafından içselleştirilmesine olanak sağlar. Bu anlamda öğrencilerin gündelik hayatları, toplumsallaşma pratikleri, buluşma yerleri sanatçı mitinin yayılmasını anlamak için araştırılması gereken konular olarak karşımıza çıkar. Öğrencilerin sanatçı kimliği etrafında şekillenen hayat tarzları, bohem hayat tarzını anımsatır ve farklı mekanlarda bu hayat tarzının izleri gündelik pratiğe dönüşür. Bu mekanlardan en önemlileri kampüs, öğrenci evleri ile Kadıköy ve Kaleiçi gibi kültür merkezleridir. Son olarak, üçüncü bölüm, öğrencilerin mesleki yönelimleri ve meslek hayatına girişlerinde sosyal sınıf, kültürel sermaye, sosyal sermaye ve kurum saygınlığı gibi kavramların etkisini inceler. İlk olarak, çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler, öğrencilerin mesleki hayata ilk adımlarında kurum saygınlığının ve kurumun sembolik sermayesinin önemini işaret eder. Bu alamda Türkiye'nin en saygın güzel sanatlar fakültelerini barındıran Mimar Sinan ve Marmara üniversiteleri, öğrencilerinin çağdaş sanat pazarı ve yaratıcı sektöre girme olasılıklarını Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine göre yükseltir. Üniversitelerin bulunduğu şehir de öğrencilerin çağdaş sanat pazarı ve yaratıcı sektöre adım atmalarında belirleyici bir faktördür. Bu anlamda İstanbul'da bulunan üniversiteler öğrencilerin yüz yüze kurulan ilişkiler üzerinden mesleki sosyal sermaye geliştirmelerini sağlamaları açısından önemlidir. Diğer yandan, çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler, sosyal medya ağlarının da sanat pazarına eklemlenmede yararlı olabildiğini göstermiştir. Ancak, mesleki sosyal sermayenin üretilmesi, yüz yüze kurulan ilişkiler ve sektöre fiziki yakınlığın, sosyal medya ağlarının kullanımına göre çok daha belirleyici olduğu söylenebilir. Öğrencilerin iş pazarına girişleri üzerinde etkisi olan bir diğer faktör de ailelerin kültürel sermayeleridir. Daha doğru bir ifadeyle, çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre güzel sanatlar fakülteleri öğrencilerinin ailelerinin büyük bir çoğunluğu yüksek bir eğitim seviyesine sahiptir. Hatta saygın olarak tanımladığımız Marmara ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin ailelerinin eğitim seviyesi Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine göre çok daha yüksektir. Yani, kültürel sermayesi daha yüksek olan ailelerin çocukları daha saygın olarak tanımlanan kurumlarda eğitim görme şansını yakalayabilirmiştir. Son olarak sanat ve tasarım öğrencilerinin mesleki eğilimleri arasında önemli bir farklılaşma saptanmıştır. Buna göre, tasarım programlarına devam eden öğrenciler daha ilk yıllarından mesleki tecrübe ve sosyal sermayelerini geliştirmek adına çalışmaya ya da staj yapmaya başlarken sanat öğrencilerinin büyük çoğunluğu ancak mezun olduktan sonra ikincil işler olarak tanımlanan mesleklere yönelmeyi hedeflemektedirler. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi sanatçı mitinin sanatçı kimliğinin mesleki bir kimlik olarak kabul edilmesini engellemesidir. Öğrenciler, sanat pazarıyla kurulacak olan ilişkilerin özgün ve yaratıcı iş üretimini engelleyeceğini düşünmektedir. Ancak sanat pazarının dengesiz ve belirsiz yapısı, öğrencilerin bir seçimden çok zorunluluk sebebiyle ikincil işlere yönelmesine neden olmaktadır. Bir başka değişle, sanat pazarı çok az sayıda sanatçının sadece sanat üretimi üzerinden hayatını idame ettirmesine olanak sağlar. Bu nedenle öğrencilerin büyük çoğunluğu için, ekonomik gelir elde etmek ikincil işlerde çalışmaya bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this research, we aimed to elaborate on the concept of artistic identity as a professional identity in contraction with the common opinion that understands artistic identity as a personnel and existential identity. To put in other words, artists are believed to be exceptional, creative, marginal and talented in essence. However, these properties attributed to artists are nothing more than a socio-historical construction. As a result, these properties should be considered as an artistic myth which is reproduced both by institutions such as museums, universities, art markets and society in general. In the light of this idea, within this research, we focused on the fine-arts faculties as the essential institutions, where the artistic identity that based on the artistic myth, has been formed. The aim of this research was to understand the different possible effects of fine arts faculties on the identity formation of students. In this regard, we define fine arts faculties as institutions that have a dominant ideology, which, in return, spread certain values, norms, and ideas of a profession through their curriculum. Furthermore, we also define fine arts faculties as enclosed places where all sorts of interactions, i.e., studentstudent and student-professor, can be observed. Thus, fine art faculties must be considered as one of the most important institutions, where artistic myth is reproduced, and artistic identities are shaped. In this respect, we formed our research guide into three parts. First, we aimed to understand the academic courses, more precisely, the content and the progress of the courses, as well as the relations of students with their peers and their professors. Secondly, we aimed to understand the day-to-day routines, meeting places and socialization practices of the students in order to define their lifestyles. Lastly, we intended to define the concept of art and the artist according to students. In that case, we conducted a qualitative research with fine arts students from both Istanbul (Mimar Sinan University and Marmara University) and Antalya (Akdeniz University) in order to understand the effects of fine arts faculties on the professional identity formation. We interviewed with 23 students from different design programs such as graphic design, interior architecture, industrial design, costume and scene design; along with artistic programs such as painting, sculpture, and ceramic. In addition, we participated one ceramic studio class, one sculpture studio class, and one painting studio class to be able to closely observe the courses. Within the framework of our research, in order to define art and artists, we have referred to two antagonistic approaches. As a matter of fact, in our research, we have aimed to demystify an artistic point of view with the comprehension of sociological point of view. On this basis, student's ideas and understandings of art and artists are here represented by the artistic point of view; in contrast, our comprehension is stated with the sociological point of view, which defines art and artistes in relation to social, historical, economic and political determinations. We observed an important distinction regarding the comprehension of the art and design of students. According to students, the image of the designer differs from the image of the artist, as the latter is associated with a lifestyle, a way of being than a profession. Thus, for an artistic point of view, artistes are not only exceptionally and naturally talented persons, but they are also considered to be geniuses adorned with creative drives. The exceptionalism of artistes alters them from other professional identities such as designers; although, the latter have common qualities with artistes such as creativity. On the basis of our interviews with students, we identified six distinctive features of artistes. Innate talent, creativity, authenticity, intellectual posture, emotional marginality and denial of economic rewards and gains are considered to be the six distinctive features of artistes. Although these features are taken for granted by the artistic point of view, it is possible to trace their roots within western history. In fact, our comprehension of the contemporary, creative artist is based on three different historical images of the artist. Artisan, académicien (as a member of the French Academy) and creative artist are the three historical artist profiles that can be found in western history. Therefore, to explain the identity formation of students, myth can be used as an essential concept. Myth is described as structures of beliefs, which guide our values, attitudes, and ideas. Despite having rational historical explanations, myths directly yet unconsciously affect beliefs, shaping values, norms, and ideas of individuals. In short, myth provides route to follow. In our analyses, we can conclude that students are unconsciously guided by the artistic myth that contributes to the formation of artistic identity. In the second chapter, we are focusing on the ways that the artistic myth is reproduced within the faculties of fine arts. Universities as educational institutes contribute to the reproduction of the artistic myth and formation of artistic identity through their formal and hidden curriculums. Formal curriculum or different course contents such as basics of drawings, studio classes/projects and history of art are the main subjects that students learn the basics of their program and gain technical but also normative and conventional aspects concerning their professions. History of art, on the other hand, contributes to the affirmation of the artistic myth by telling the glorifying stories of great artists and their works of art. Even though the agenda of the class is to give knowledge on the basis of art history, it also introduces an exceptional life of genius artistes to students. The hidden curriculum, on the other hand, contributes to the formation of values and beliefs of the artistic myth. By enhancing certain practices, attitudes, and preferences, professors help to the reproduction of the artistic norms based on the artistic myth. Amongst these criteria, technical perfectionism according to the norms of the academy and accentuation of ideas and theories of works can be given. The importance of ideas and theories reinforces students to obtain a researcher's posture, but also it implies the fact that ideas and theories should be innovative. Thus, for example, the convention of innovation of the contemporary marked is secretly imposed by the hidden curriculum. Apart from the institutional determinations, fine arts faculties also provide the necessary environments for peer socialization, which, in return, enforces the diffusion of artistic myth and reproduction of identity formation. We found that students' lifestyle was highly influenced by the bohemian lifestyle; ideas, beliefs, desires and values of the latter have been diffused among peers as a consequence of social imitation. As the manifestation of artistic lifestyle, we found that the students are gathered in three different fundamental places: the campus, the flats of peers and cultural centers such as Kadıköy and Kaleiçi. Finally, in our last chapter, we are focusing on the consequences of social class, cultural heritage, residence, and institutional region, on the professional integration of students. First, we found that reputation and symbolic capital are two essential criteria. On the one hand, thanks to the reputation of the institution, graduates of the prestigious universities, such as Marmara University and Mimar University are significantly advantageous. On the other hand, high levels of the symbolic capital of universities and professors help their students enter to the creative sector. That is to say, graduates form highly reputational institutions, such as Mimar Sinan University and Marmara University, have much more chance to have better employments especially in the contemporary art and creative markets, comparing with the graduates of Akdeniz University. Similarly, the city where the university is located can be considered as another determinant factor. Being in the cultural capital city of Turkey, in Istanbul, must have taken as an important determinant factor. In that respect, Mimar Sinan University and Marmara University are remarkably advantageous to students, as being in Istanbul not only increases the social capital of students but also it makes network sociality possible. Although, according to the evidence, being close to Istanbul is much more advantageous for professional integration; our research showed that usage and self-presentation in social media must also be considered as a determinant factor. Furthermore, we found that the cultural capital of parents is another determinant factor in the career paths of students. Most of the parents of our subjects showed a higher level of education. Furt