Kentsel hizmetlerin yürütülmesinde kent bilgi sistemi uygulamaları: Ankara Altınova için dijital kent modeli tasarımı
Urban information system implementations for urban facilities: Digital city model design for Ankara Altınova
- Tez No: 234487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kent Bilgi Sistemi, bilgi ve iletişim çağı içerisinde kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik etkili bir yönetim aracıdır. Teknolojideki gelişmelerle aynı paralellikte yerel yönetimlerin sorunlarına çözümler üretme ve çağdaş kent yönetimini gerçekleştirmek üzere KBS çalışmalarına önem verilmektedir. Bilgi sistemlerinin bir uygulama şekli olan Kent Bilgi Sistemleri (KBS) ile yaşam kalitesini artırmaya yönelik kolaylıklar kentliye sağlanabilmekte, yatırımlar için doğru ve akılcı kararlar alınabilmekte, kentteki sorun ve ihtiyaç noktalarına zamanında müdahale edebilmekte, belediye gelirlerini kolaylıkla denetleyebilmektedirler.Bu çalışmada kent bilgi sistemi kurulumu için nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği, karşılaşılabilecek sorunlar, daha önce uygulanmış başarılı örneklere bakılarak tespit edilmiştir. Tespit ve tasarım çalışmaları sonuçları Altınova'da uygulanarak test edilmiştir. Kamu kurumundan elde edilen tablolar ve sayısal haritalar, uydu görüntüsü yardımı ile elde edilen dijital bilgiler ArcGis yazılımlarıyla geliştirilerek KBS kapsamında kullanılacak veriler üretilmiştir. Sonuç olarak hemen, hemen her belediyede kullanılabilecek basit bir model uygulaması gerçekleştirilerek `kent bilgi sistemi ile yönetim yaklaşımının' bilgi çağını yaşadığımız bu yüzyılda oldukça etkin, şeffaf, hesap verilebilir, demokratik, katılımcı, gerekli ve gerçekçi bir yaklaşım olduğu vurgulanmıştır.Anahtar Kelimeler1.Bilgi Sitemi2.Coğrafi Bilgi Sistemi3.Kent Bilgi Sistemi4.Kentsel Hizmetlerde Otomasyon5.Yönetişim
Özet (Çeviri)
Urban Information System (UIS) is and effective Management tool in the information and (inter)communication period of this Century. It has been attached importance to UIS applications with the same parallelism of the technological developments in order to solve the problems of local administrations and to modernize the urban management. It could be possible to increase the quality of life in cities, to carry a decision about investments, to control civil government budget by KBS as a method of information system.In this study, the required process steps and the needed methodology for UIS applications as a Management tool were determined and problems of UIS applications were clarified by looking up the successful UIS applications. Then, the reasons of determination were implemented and tested in Altınova. Tables, various digital maps and digital data provided with land satellite images were processed in ArcGis to make them spatially useful for UIS. Consequently, a sample UIS implementation was realized to constitute a model which can be used almost in every municipality of Turkey. And it is underlined that `the urban information system based management approach? has been the most effective, transparence, accountable, democratic, participant, necessary and realistic approach in this century of information.Key Words1.Information Systems2.Geographic Information Systems3.City Information Systems4.Automatisation in Urban Facilities5.Governance