Stratejik plânlama ve performans esaslı bütçelemenin Türk kamu mali yönetim ve denetimi üzerine etkileri
The effects off strategic planning and performance based budgeting on the Türkish public fiscal management and audit
  1. Tez No: 234495
  2. Yazar: MUSTAFA NAFAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
1980'li yıllardan sonra küreselleşen dünyada, kamu harcamalarının ekonomide yaşanan değişimler neticesinde hızla artması, bütçe sisteminin de iyileştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bütçe sisteminin etkinleştirilmesi, kamu kaynaklarının daha rasyonel ve hesap verilebilir şekilde kullanılmasını sağlar. Kamu bütçe sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili temel hedefler; hesap verilebilirliği ve şeffaflığı arttırmak, çok yıllı bütçeleme uygulamasına geçmek ve kamu kurumlarının performansını arttırmaktır. Tüm bunları sağlayabilmek için SP ve performans esaslı bütçeleme sistemlerine geçilmiştir.5018 sayılı kanun ile mali yönetim sistemimizde köklü değişiklikleryapılarak, uluslararası standartlara uygun bir mali yönetim anlayışı oluşturulması hedeflenmiş, Performans Esaslı Bütçeleme ve SP Sistemlerinin çerçevesi çizilmiş ve uygulama araçları belirlenmiştir.Bu çalışmamızda SP ve performans esaslı bütçeleme sistemlerinin gelişim süreci, özellikleri ele alınmıştır. Müteakiben de SP ve performans esaslı bütçelemenin sağlayacağı faydalar ve uygulama zorlukları da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn the globalize world after 1980s, the rapid increase in public expenditures as a result of the exchanges in economie, have an encouraging role in the improvement of budgetary system. The effectiveness of the budgetary system provides rational and accountable use of public resources. Basic targets connected with the improvement of the budgeting system are to increase the accountability and transparency, to put multi-annual budgeting into practice and to increase the performance of public agencies. Therefore, system and performance based budget system and has been used.With The Law No.5018, realization of public fiscal management which is well-matched with international standards is aimed by changing Turkey?s public fiscal management in essential, the framework of the performance based budget system and strategic planning system..In this study, we deal with the development process and the properties of strategic planning and performance based budget systems. After that the contributions and the difficulties of strategic planning and performance based budget are discussed.