Bir islam şehri Bakü (Kuruluşundan XVI. y.y. başına kadar)
An islamic city Baku ( From establish to beginning XVI th century)
  1. Tez No: 234564
  2. Yazar: ZİYA VALİŞOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, Bakü şehrinin ''bir şehir'' olarak ortaya çıkmasında İslam dininin rolu araştırılmıştır. I Bölüm'de Bakü şehrinin konumuzun zaman kapsamı çerçevesinde siyasi tarihi kuruluşundan XVI. yüzyılın başına kadar incelenmiştir. II Bölüm'de İslam öncesi dönemde Bakü şehrinin fiziki yapısına değinilmiş,İslami dönemde tam anlamıyla,kategorik anlamda, bir ''şehir'' olarak ortaya çıkan Bakü'nün mimari yapıları incelenmiştir.III Bölüm'de şehrin İslam öncesi ve İslami dönemdeki, sosyal hayatı ve idari kurumları araştırılmıştır. IV Bölüm'de Bakü şehrinin ekonomik hayatı, tarih boyunca ekonomik bakımdan gelişimi, uluslararası tranzit şehre dönüşmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, searching that, establish of Baku city and role of İslam on its being as a ''city''. At I Section, study on political history of Baku in our theme's bordered time sphere, from establih to beginning of XVIth century. At II Section, touch on,physical structure of Baku city before İslamic period of time; search architectural structure of Baku city in İslamic period of time, when Baku being a ''city'' in a cathegoric mean. At III Section, study on social life and administrative structure of Baku at before İslam anda in the İslamic period of time. At IV Section, search economic life of Baku, development during history, return to international transit city.