Türk Medeni Hukukunda koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması
Türk Medeni Hukukunda koruma amaciyla özgürlüğün kisitlanmasi
- Tez No: 234565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezin konusunu, Türk Medeni Hukukunda Koruma Amacıyla Özgürlüğün Kısıtlanması oluşturmaktadır. Tezin konusu ile bağlantılı olarak vesayet hukuku, kişi özgürlüğü ve hasta hakları konularına da değinilmiştir.Tezin amacı Medeni Kanun'un 432 ve devamı maddelerinde düzenlenen koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanmasının kapsamının ne olduğunun, bu bakımdan şartları, özgürlüğü kısıtlanacak kişi, kısıtlamanın sona ermesi, kurum kavramının ne olduğunun ve tam olarak uygulanabilirliği için yapılması gerekenlerin ortaya konulmasıdır.Bilindiği gibi insan hak ve özgürlüklerinin başkalarından korunması gerektiği gibi kendisine de karşı korunması gerekmektedir. Hiç kimsenin hak ve özgürlüğü sınırsız değildir. Kişinin kendisine ve başkalarına zarar vermesi söz konusu olacaksa, bunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Medeni Kanun'un 432. maddesi de bunu amaçlamıştır. Madde ve devamında kısıtlamanın şartları, özgürlüğü kısıtlanacak kişi, kısıtlamanın sona ermesi ve kurum kavramı ile yargılamada uygulanacak hukuk kuralları düzenleme altına alınmıştır.Temelde Anayasa olmak üzere kişi hak ve özgürlüklerini düzenleme ve koruma altına alan, sosyal devlet ilkesi gerçekleştirmeyi amaçlayan hukuk normları bulunmaktadır. Medeni Kanun'un 432 ve davamı maddelerinde bunu amaçlamaktadır. Koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması bir hak ihlali olmayıp, sosyal devlet ilkesinin bir gereği, hak ve özgürlüklerin kişinin kendisine, toplumun kişiye karşı bir korunması yoludur. Sağlık alanındaki gelişmeler beraberinde insan ömrünün uzamasına ve dolayısıyla insanlardaki hastalıkları da beraberinde getirmiştir. Yine günümüzde insanlar arasında hızla yayılan madde bağımlılığı kişileri ve tehdit etmektedir. Bu tehdit tehlikeli boyutlara ulaşmakta ve dışarıdan müdahaleyi kaçınılmaz kılmaktadır. Koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması bir vesayet hukuku kurumudur. Vesayet için gerekli şartlar ile koruma amacıyla özgürlüğün şartları benzemekte ve bir kısım şartlar örtüşmektedir.Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde koruma amacıyla özgürlüğü kısıtlanacak kişi, koruma için gerekli şartlar, korumanın hukuki sonucu ve kurum kavramı; ikinci bölümde koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması, vesayet hukuku, kişi güvenliği ve hasta hakları; üçüncü bölümde de koruma amacıyla özgürlüğün kısıtlanması yargılamasında uygulanacak yargılama hukuku kuralları incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Hukuk, Özgürlüğün Kısıtlanması, Koruma, Medeni Hukuk
Özet (Çeviri)
Thesis subject is consisted of Deprivation of Liberty Safeguards in the Turkish Civil Law. Guardianship law, personal liberty and rights of patients related to thesis subject were discussed.Purpose of thesis is to reveal what is the deprivation of liberty safeguards enacted in the 432nd Article and following articles of the Turkish Civil Law, and in this respect what are the concepts such as person to be deprived of liberty, termination of deprivation and institution, and things to do for its full practicability.As known, human rights and freedoms must be protected from others as well as against themselves. Nobody?s rights and freedoms are unlimited. If it?s the point in question that person could damage himself and others, it must be prevented. 432nd article of the Civil Law also aimed at this. In this article and following articles, conditions of deprivation, person to be deprived of liberty, termination of deprivation and institution concepts and also process of law to be applied in judgment were regulated.There are law norms, and basically constitutional law that regulate personal rights and freedoms and aim to realize the principle of social state. 432nd article and following articles of the Civil Law also aimed at this. Deprivation of liberty safeguards is not a violation of right, but is a requirement of a social state and a protection way of rights and freedoms to protect person against himself and of society against person. Developments in health brought along the extension of human life and thus, diseases in humans. Again today, the drug addiction that rapidly expands among humans threatens people. This threat reached a dangerous level and makes external intervention inevitable. Deprivation of Liberty Safeguards is an institution of the guardianship law. Conditions required for guardianship bears a resemblance to those for deprivation of liberty safeguard, and some conditions correspond to each other.Thesis consists of an introduction and three parts. In the first part, person to be deprived of liberty safeguards, conditions required for safeguards, legal results of safeguards and institution concept; in the second part, deprivation of liberty safeguards, guardianship law, personal security and rights of patients; in the third part, rules of procedural law to be applied in judging deprivation of liberty safeguards are examined.KEY WORDS: Law, deprivation of liberty, safeguards, Civil Law.