Nuh b. Mustafa'nın ?El-Kelimâtü'ş-Şerife Fî Tenzihi Ebî Hanife? adlı eserinin edisyon kritiği
Transcribing Nuh b. Mustafa?s Book el-Kelimatü?ş-Şerife
  1. Tez No: 234573
  2. Yazar: MEHMET ALİ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Nuh b. Mustafa (v. 1070/1660) 17. asırda Osmanlı Devletinde yetişen, fıkıh, kelam ve hadis gibi ilim dallarında pek çok eser yazmasına rağmen günümüzde kendisi ve eserleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız önemli alimlerden biridir.Bu çalışmamızda Nuh b. Mustafa'nın el-Kelimatü'ş-şerife adlı eserinin edisyon kritiğini yapmak suretiyle hem onun bir eserini gün yüzüne çıkarmayı hem de kendisi ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi amaçladık.İki kısımdan oluşan çalışmamızın birinci yani dirase kısmı bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Bunu ikinci yani tahkik kısmı takip etmektedir.Birinci kısmın girişinde konunun amacı, önemi, faydalanılan kaynaklar ve müellifin yaşadığı dönemim ilmi durumu, birinci bölümde Nuh b. Mustafa'nın hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde de edisyon kritiğini yaptığımız eserin ayrıntılı olarak tanıtımı yapılmıştır.İkinci kısımda ise el yazması halinde bulunan eserin üç farklı nüshasını karşılaştırmak suretiyle en doğru metin ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve bu metin modern imla kurallarını da göz önünde bulundurarak bilgisayar ortamında kayda geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nuh b. Mustafa (1070/1660) was one of the most outstanding scholars of the Ottoman Empire. Although he wrote many books in the areas of Hadith, Cannon Law and Islamic Theology we don?t know much about him and his works.In this study, by transcribing Nuh b. Mustafa?s book el-Kelimatü?ş-şerife, I aimed at bringing it to light on one hand, and giving detailed information about him and his works on the other.The study is commposed of two main parts. The first part, the introduction, is devided into three subparts: the introduction and two more parts. It is followed by the second main part, the transcription of the manuscript.At the beginning of the first main part of the study, the goal and the importance of the study, the resources used and the acadamic conditions of the time when the author lived were focused on. In the following subpart, I made a detailed introduction of the book transcribed.In the second main part, firstly, I tried to discover the most accurate text by commparing three different copies of the book, and then, I typed this text on the computer by also taking into consideration the modern orthograpy.