Acil servislerde hasta hakları (Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Patients rights in emergency department (Example of Konya Education and Research Hospital)
  1. Tez No: 234574
  2. Yazar: KADİR AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hasta hakları gerek sağlık sisteminde gerekse de akademik camiada yeni bir olgudur. Bu araştırma sağlık kuruluşlarının acil servislerindeki hasta hakları uygulamalarının teorik ve uygulamalı olarak araştırılması amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma verileri, hazırlanan anket formuyla, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran hasta ve yakınlarından toplanmıştır. Toplanan veriler değerlendirilerek, acil servislerde hasta hakları uygulamalarının durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma hipotezlerinin elde edilen verilerle değerlendirilmesi ile aşağıdaki yargılara ulaşılmıştır:?Hasta ve yakınları, hakları ve hasta hakları uygulamalarından tam olarak haberdar değillerdir.?Hasta ve yakınları sağlık hizmeti alırken genel olarak önyargısız davranmaktadır.?Ülkemizde hasta hakları eğitimleri yetersizdir.?Hasta hakları ihlallerinin temel nedeninin sağlık sistemidir.?Acil servis diğer servislerden farklı algılanmaktadır.?Hasta ve yakınları acil servis hizmetlerini yeterli bulmaktadır.?Hasta ve yakınlarına göre bilgilendirme eksikliği ve mahremiyetten kaynaklanan hak ihlallerinin azdır.
Özet (Çeviri)
Patient rights is a new fact in both health system and academic world. The objective of this research is searching patient rihsts, theorectical and practical in emergency department of health establishment.The data were collected from patients and relatives, who has applied Konya Education And Research Hospital Emergency Department, with a developed survey form. The usages of patient rights in emergency department were experimented with considering of survey data.Research hypostesis were considered with these data and get at the following conclusions;?Patients and relatives aren?t aware completely abaut patient rights usages.?Patients and relatives are generally behave without prejudised when getting health services.?Patient rights educations aren?t enough in Turkiye.?The main factor of abuse of patient rights is fault of the health system.?Patients and relatives are comprehend emergency department different from other department.?According to patients and relatives, servicing in emergency department is enough.?According to patients and relatives, abuse of rights, born of information and privacy are lesser than the others.