Bilgi teknolojileri kullanımının mesleki verimlilik üzerine etkisi: Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri üzerinde bir uygulama
Effects of information technology usage on occupational efficiency : An application on teachers of Karaman Province National Education directorate
  1. Tez No: 234572
  2. Yazar: RECEP MORTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İşletmeler varlığını sürdürebilmesi için değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve sahip olması gerekmekte olup, aynı zamanda bilgiye de sahip olması gerekmektedir. Bu iki faktör rekabet gücünü artırabilecek stratejik kararların alınmasını sağlayan kilit unsurdur.İşletmeler hayatın vazgeçilmez parçası olan bilgi teknolojilerini çalışma hayatına adapte ederek işlerini daha az maliyetle daha hızlı daha kolay yaparak çalışanların mesleki verimliliğini artırabilecektir.Son yıllarda meydana gelen teknolojik yenilikler ile verimlilik artışı meydana gelmiş ve üretilen malın maliyeti de düşmüştür.Bu çalışmada eğitim gibi önemli bir konuda bilgi teknolojilerinin kullanımı ve verimliliğe etkisi incelenmiştir.Bu çerçevede uygulama aşamasına varıncaya kadar 2. bölümde teorik olarak incelenmiş ve uygulama aşamasında ise genel bir değerlendirme ve yargıya ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For to continue their lives businesses must have accommodate to the changing and developing technology and must have own knowledge in the same time too. These two factors are the key elements which can redound competitive power of the strategic decisions.Businesses can redound their employer?s productivity by adopting which are not indispensible information technologies, by making works cheaper, and quicker.With the technological innovations occurred in recent years, productivity increased and the cost of the produced goods decreased.In this study, the effect of knowledge information on professional productivity examined.In this frame, first two chapters are examined theoretical and the last chapter is the application chapter. In the last chapter a general view and an general opinion developed.