Çoktan seçmeli testler ile yapılandırılmış gridlerin, psikometrik özellikler açısından karşılaştırılması
Comparing the psychometric characteristics of multiple choice tests and structural communication grids
- Tez No: 234610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET DEMİRTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılandırılmıs grid, çoktan seçmeli testlerin sınırlılıklarını azaltmak içingelistirilmis bir tekniktir. Bu çalısmanın amacı, aynı davranısları ölçmek üzerehazırlanmıs çoktan seçmeli test ile yapılandırılmıs grid testinin psikometriközelliklerini karsılastırmaktır. Arastırma 2006-2007 ögretim yılında, üçilkögretim okulunun 7.sınıfında okumakta olan 276 ögrenci üzerindeyürütülmüstür. Çalısmada Fen ve Teknoloji dersinin ilk ünitesi kapsamındahazırlanan 16 maddelik yapılandırılmıs grid testi ve 16 maddelik çoktanseçmeli test kullanılmıstır. Ögrencilerin çoktan seçmeli test ve yapılandırılmısgrid testinden hangisini alacakları seçkisiz olarak belirlenmistir. Geçerlik ölçütüolarak arastırma grubunda yer alan ögrencilerin söz konusu üniteye iliskinbasarı puanları ders ögretmenlerinden alınmıstır. Veriler SPSS 12.0 programıkullanılarak çözümlenmistir. Arastırmadan elde edilen bulgular, yapılandırılmısgrid maddelerinin çoktan seçmeli maddelere göre daha kolay oldugunugöstermektedir. iki testten alınan puanların ölçüt geçerlikleri arasında anlamlıfark bulunmamıstır. Yapılandırılmıs grid testinin çoktan seçmeli testten dahagüvenilir oldugu görülmüstür. Çoktan seçmeli test puanlarının varyansınınyapılandırılmıs grid testi puanlarının varyansından anlamlı derecede yüksek,yapılandırılmıs grid testi puanlarının aritmetik ortalamasının da çoktan seçmelitest puanlarının aritmetik ortalamasından anlamlı derecede yüksek oldugubulunmustur.
Özet (Çeviri)
Structural communication grid is a technic which is developed tominimize the failings of multiple choice tests. The aim of this study is tocompare the psychometric features of multiple choice test and structuralcommunication grid which aim to test the same construct. The research wascarried on 276 seventh grade students at three primary schools. The multiplechoice test has 16 items and the structural communication grid has 16 items.Those items which had been developed according to the content of the firstunit of Science and Technology subject, was used in the research. Thesituation of students about taking multiple choice test or structuralcommunication grid was determined randomly. The students? achievementscores related to the unit were obtained from the classroom teachers andthey were taken as a validity criterion. The data have been analyzed withSPSS 12.0 program. Findings point out that structural communication griditems are easier than multiple choice test items. No significant difference hasbeen found between the criterion validity of two tests? scores. It has beenrealized that structural communication grid is more reliable than multiplechoice test. Consequently, it has been found out that the variance of multiplechoice test scores is significantly higher than the variance of structuralcommunication grid scores, and the mean of structural communication gridscores is significantly higher than the mean of multiple choice test scores.