Sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler ve r.a.m. çalışanlarının bireyselleştirilmiş eğitim programları hazırlama sürecine ilişkin tutumları ve karşılışabilecekleri güçlüklerin belirlenmesi
Identfiying class teachers?, school psychologists?, and guiadance and research center staff?s attitudes towards the individualized education programs (IEP) preparation process and diffuculties they may face during the process
  1. Tez No: 234620
  2. Yazar: LEYLA TİKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmenlerinin, psikolojik danışmanların(rehber öğretmenlerin) ve rehberlik ve araştırma merkezi (RAM)çalışanlarının Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hazırlamasürecine ilişkin tutumları ile bu süreçte yaşadıkları güçlükleribelirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara ilinin çeşitli ilçelerindegörev yapan 201 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların BEPhazırlama sürecine ilişkin tutumları ve BEP hazırlama sürecindekarşılaşabilecekleri güçlükler araştırmacı tarafından geliştirilen ikiölçme aracı ile belirlenmiştir. Geliştirilen ?Tutumlarını Belirleme ÖlçmeAracı ile Karşılaşabilecekleri Güçlükleri Belirleme Ölçme Aracı?üzerinde öncelikle kapsam ve yapı geçerliliğine bakılmış ardından daölçme aracının güvenirlik çalışması yapılmıştır.Çalışmada sınıf öğretmenlerinin, psikolojik danışmanların(rehber öğretmenlerin) ve RAM çalışanlarının BEP hazırlama sürecineyönelik tutumlarının cinsiyet ve hizmet içi eğitim süresi değişkenlerinegöre farklılaşmadığı buna karşın, yaş, medeni durum, sınıf öğretmeni,rehber öğretmen (psikolojik danışman) ve rehberlik ve araştırmamerkezi çalışanı olma, çalışan kurum, BEP geliştirilmesine yönelikdaha önce hizmet içi eğitime katılıp katılmama ile BEP hazırlamasürecine katılıp katılmama durumlarına göre farklılaştığı görülmüştür.Yine çalışmada sınıf öğretmenlerinin, psikolojik danışmanların(rehber öğretmenlerin) ve RAM çalışanlarının BEP hazırlamasürecinde karşılaşılabilecekleri güçlüklerin cinsiyete görefarklılaşmadığı buna karşın, yaş, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen(psikolojik danışman) ve RAM çalışanı olma, çalışılan kurum, hizmetiçi eğitime katılıp katılmama, hizmet içi eğitim süresinin ve BEPhazırlama sürecine katılıp katılmama değişkenlerine göre farklılaştığıbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, aims were determine to reveal difficulties which areencountered at this process and the general education teachers? schoolpsychologists? and guidance center staff?s attitudes about IndividualizedEducation Program (IEP) preparation process. This research was done withthe 201 attendance who are from different parts of Ankara and two Likerttype scale which are developed by the researcher are practiced to researchgroup. Firstly scope and structure validity were done on the Scale of AttitudeReveal about Developed IEP Preparetion and Reveal EncounteredDifficulties About IEP Preparation Process in the Structure validity; Kaisermeyer-Olkin reabilitiy studies for Prinscicipal Component Analysis and factoranalysis were made according to Guttman Split-half and Spearman Browntests data analysis was made according to t-test, one way ANOVA, Scheffetests. In this study that results are founded about general educationteachers?s, school psychologists?s and guidance center staff?s attitudes toIEP prepareton process. At the result of research. İt is seen that there is nobig difference, between sex and courseduration 41 yeas old and over thisage groyos; married?s, 11 and over 11 years workers?s, general educationteachers?, workers? in schol, people?s who didn?t attend IEP preparetionprocess attitudes are in positive way. And in this research at encountereddifficulties about IEP preparetion process; there is no big differences aboutsex and married or unmarried, 41 years old and over this ages groups,people who worked between 6-10 years, general education teachers,workers at school, people who didn7t attend course about IEP and whosecourse duration fewer than others and who didin?t attend IEP Preparationprocess ecouncountered more difficulties.