Toplumsal cinsiyet ve başarı -Ankara İli Mamak ve Çankaya ilçeleri ilköğretim ikinci kademe öğrencileri örneği-
Gender and achievement -the case of upper elementary students in Ankara city Çankaya and Mamak districts-
  1. Tez No: 234619
  2. Yazar: BERNA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, öğrenci başarısının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğinin ve cinsiyetle değişik ders alanlarındaki başarı arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmada, çalışma grubunu 2127 öğrenci ve 43 öğretmen oluşturmuştur. Bu gruptaki öğrencilerin 2003-2004 eğitimöğretim yılına ait yıl sonu notları kullanılmış, veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Çalışma grubunda yer alan öğretmenler ile bire bir görüşmeler yapılmış, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Yıl sonu notları üzerinde yapılan analizler sonucunda kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu ve öğrenci başarısının okullar arasında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Toplumsal ve ekonomik koşulları iyi çevrelerdeki okullarda öğrenci başarısının tersi koşullardaki okullara göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Öğretmenler ile yapılan görüşmeler sonucunda öğretmenlerin çoğunlukla kız öğrencileri daha başarılı buldukları, derse katılımlarının, ilgi ve isteklerinin erkek öğrencilerden daha fazla olduğunu belirledikleri, kız öğrencilerin kurallara daha fazla uyduklarını gözlemledikleri, kız öğrencilerden başarılı olmalarını bekledikleri, fiziksel güç gerektirmedikçe her meslekte kadınların başarı gösterebileceklerini düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at find out if student achievement differs according to gender and whether there is a relationship between gender and achievement in different courses. 2127 students and 43 teachers formed the study group. Final grades of the students in the group for the 2003-2004 school year were used and the data were analyzed using the SPSS as software programme. Data gathered by the interviews with teachers in the group were interpreted by the author. The analyses done on the end of year scores, helped to demonstrate that female students are generally more successful than males although there are differences in student achievement across schools. It was found that student achievement in the schools with better social and economic surroundings is higher than in those with reverse conditions. After the interviews with the teachers, it was concluded that teachers generally find female students more successful, promising, obedient and better motivated than the boys. They were also of the opinion that females can be successful in every profession with the exception of those requiring physical strength.