Türkiye' de eğitimle ilgili süreli yayınlara yansıyan öğretmen sorunları (1970?2000 yılları arası)
Teachers problems that reflects to jounrnals of education in Turkey (1970-2000)
- Tez No: 234626
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Bu çalısmada 1970?2000 yılları arasında eğitimle ilgili süreli yayınlarincelenerek, ortaya konulan öğretmen sorunları incelenmeye çalısılmıstır.Arastırmada, tarama modelinde, ?tarihsel arastırma yaklasımı? uygulanmıstır.Arastırmanın evreni, 1970?2000 yılları arasında yayınlanan süreli yayınlarıkapsamaktadır. Örneklemi ise, 1970?1980 yıllarında yayınlanan Ülkücü Öğretmen veTÖB-DER dergileri, 1980?2000 yılları arasında yayınlanan Öğretmen Dünyası, ÇağdasEğitim ve Milli Eğitim dergileridir.Çalısmada, öğretmenlerin mesleki sorunları olarak tespit edilen; öğretmenlerinsayısal durumları, öğretmenlerin yetistirilmesi sorunu, öğretmenlerin hukuki statüleri,öğretmenlerin ekonomik sorunları, öğretmenlerin örgütlenme sorunları veöğretmenlerin mesleki yayınları olarak ele alınmıstır. Bu sorun baslıkları süreliyayınlarda değisen yoğunluklarda yer almaktadır.Öğretmen sorunları, ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenleri olarak elealınmaktadır. Bu sorunların her iki grupta da benzerlik gösterdiği görülmektedir.Öğretmen sorunlarının ele alındığı dönem göz önünde tutulduğunda süreklilikgösterdiği belirlenmistir.1970?1980 yılları arasında yasanan toplumsal, siyasi ve politik çalkantıların ve12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin öğretmen sorunları üzerindeki etkileri ortaya konmayaçalısılmıstır.1970'li yıllarda toplumsal çatısmalardan etkilenen öğretmenlerin, 12 EylülAskeri Darbesiyle bu sorunları farklı bir boyutta yasadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is tried to examine the problems of teachers stated, by examining periodicalsof 1970 and 2000 which are related with education in this study.?Historical Research Approach? is applied in the research?s scanning model.The Universe of this study comprises periodicals published between 1970 and2000. The sampling is made from Ülkücü Öğretmen and TÖB-DER magazines whichare published between 1970 and 1980; Öğretmen Dünyası, Çağdas Eğitim and MilliEğitim magazines which are published between 1980 and 2000.Numeral status of teachers, education of teachers, legal status of teachers,economic problems of teachers, organizing problems of teachers and occupationalpublications of teachers which are detected as occupational problems of teachers aretaken into consideration in the study.The problems of teachers are taken into consideration as primary school andsecondary school teachers. It is seen that the problems in both groups are similar.When it is taken the period of problems of teachers into consideration it isdetermined that these have a continuous quality.It is tried to bring up the effects of social and political agitations which areexperienced between 1970 and 1980, and 12 September 1980 Military Coup on theproblems of teachers.It may be expressed honestly that the teachers who are affected from socialconflicts which are experienced in 1970?s have experienced these problems with 12September 1980 Military Coup.