İşitme engelli öğrencilerin okul yaşamından toplumsal yaşama geçişte sahip olmaları gereken bağımsız yaşam becerileri ile ilgili anne-baba ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
The studying of independent life skill with parents and teachers ideas with the students who have hearing problems while passing from school life to social life
- Tez No: 234625
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AKÇAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, okuldan toplumsal yaşama geçişe hazırlık, geçiş ve yaşamsal beceriler edinmede Kuzey Kıbrıs'taki işitme engelli çocukların anne-babalarının ve öğretmenlerinin görüşlerini almaktır. Niteliksel olarak desenlenen bu araştırmada toplam 11 kişi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tümevarımsal veri analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Tümevarımsal veri analizi sonucunda temalar hâline dönüştürülen veriler, araştırmanın bulgularını oluşturmuştur.Bulgular, anne-babaların ve öğretmenlerin işitme engelli çocukları için özel eğitimi yeterli bulmadıklarını ve kendilerine yeni hedef saptamadıklarını göstermiştir. Okullarında özel eğitim öğretmeni sıkıntısı çektiklerini belirten anne-babalar ve öğretmenler, Eğitim Bakanlığı'ndan ve devletten çeşitli beklentiler içinde olduklarını belirtmişlerdir. Bulgular; aile eğitimi, işe yerleştirme gibi konularda sistemli programların olmadığını göstermektedir.Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, bağımsız yaşam becerilerine ilişkin çeşitli önerilerin geliştirilmesini sağlamıştır. Öneriler arasında en fazla göze çarpanı, araştırmaya katılan katılımcıların okullarında özel eğitim öğretmeni çalıştırılması önerisidir. Ayrıca aile eğitimi ve iş eğitimine yönelik sistemli programların uygulanması da öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to analyze the opinions of deaf children?s parents and also teachers about social living preparation, transition and survival skills in North Cyprus. The study was designed qualitatively and semi-structured interviews were conducted with a total of eleven individuals. The data of the interviews were analyzed inductively. As a result of the inductive analyses, many themes were formed from the data.The findings of the study revealed that the parents and teachers were not sufficient about special education for provived a deaf children and that they set many new purposes for future applications. The participants also indicated that there was a shortage of special education teachers in the schools and that they had many expectations from the Ministry of Education and government about the services they provide. The findings also revealed that there was a lack of systematic programs about parent training and job placement in a school for the deaf .The findings of the study provided many suggestions about the services provided by the transition skills for deaf children. The most recognized suggestion derived from the findings was that the schools affiliated with the parents and teachers should hire special education teachers. Moreover, systematic programs should be used for parent training and transition skills training at the schools affiliated with the deaf schools.