Makedonya'da yaşayan Türklerde karma evliliklerin yol açtığı sosyolojik ve eğitimsel sorunlar ( Üsküp örneği )
Sociological and educational diffucultes that are encountered by Turks who are in marriages in Macedonia
  1. Tez No: 234627
  2. Yazar: YELİZ AHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Evlilik kurumu toplumun en önemli kurumlarından biridir. Geçmişteolduğu gibi günümüzde de önemini ve fonksiyonlarını sürdürmektedir. Hertoplumda olduğu gibi Makedonya'da da değişik evlilik türlerigerçekleşmektedir.Makedonya Balkanların coğrafi konumu, etnik yapısı, din, dil vekültürel özellikleriyle en karmaşık bölgelerindendir. Burada doğal olarakyaşayan Türkler birbirinden farklı kültürlerin aynı toplumsal mekanda karşıkarşıya gelmeleri sonucunda karma evliliklerin oluşmasınıda beraberindegetirmektedir.Bu araştırmada Makedonya'da yaşayan Türklerde karma evliliklerinyol açtığı sosyolojik ve eğitimsel sorunları incelenmiştir.Bu araştırmanın evrenini, Makedonya'da karma evlilik yapan Türktopluluğu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Üsküp şehrinde karmaevlilik yapan, tesadüfi yöntem ile seçilmiş 200 Türk aile oluşturmaktadır.Araştırma verileri anket aracı ile toplanmıştır. Karma evliliklerinsosyolojik ve eğitimsel sorunlarını tespit etmek amacıyla anket 8 kesimdenoluşmuştur. Birinci kesimde kişisel bilgiler ile ilgili sorular, ikinci kesimdeevlilik ile ilgili sorular, üçüncü kesimde aile demografisi, dördüncü kesimdegelenek ve görenekler, beşinci kesimde din, altıncı kesim dil, yedinci kesimçocukları olanlarla ilgili sorular ve son olarak sekizinci kesimde boş zamandeğerlendirme ile ilgili sorular yer almaktadır. Verilerin analizi için SPSSistatistik programı kulanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular,tablolar halinde frekans ve yüzdelere göre verilmiştir.Makedonya'da karma evlilikler geçmişte olduğu gibi bugün de güncelbir evlilik biçimidir. Karma evlilikler Makedonya Türk toplumunda dagörülmektedir. Ancak bu evliliğin Türk topluluğuna uzun vadede özgünkültürel kimliğine olumsuz etkiler getireceği de düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The institution of matrimony is one of the most important institutions inthe society. The importance and functions of the wedlock in the past arebeing carried on in the present as well. As found in many social orders,Macedonia too has a variety of marriages that have attained.Its? geographical position, ethnic structure, the religion, language andculture makes Macedonia one of the most complex regions within the Balkan.Turks that naturally live here perform mixed marriages as a result ofencountering different cultures in an analogous dwelling.This study examines the sociological and educational difficulties thatare encountered by Turks who are in mixed marriages in Macedonia.The scope of this study encompasses the Turkish ethnic group inMacedonia and endeavored in ethnically mixed marriages. The cases shownin this research were taken by random order out of 200 Turkish families fromSkopje that are ethnically mixed marriages.The research informations were gathered from a public survey. Inorder to establish sociological and educational difficulties encountered in theethnically mixed marriages, the survey was carried out in 8 chapters. The firstpart contains personal data, the second looks at the questions related tomarital problems, the third contains demographical information, the fourthwas analyzing the essence of customs and tradition, the fifth comprisedinformation on religion, the sixth on languages, the seventh on difficultiesencountered with the children and the last , the eighth chapter of the surveyconsisted of questions in a relation to managing leisure time. The data usedin this analysis was processed by the SPSS statistics programe. The dataobtained in this is presented in percentage or frequency values.Ethnically mixed marriages in Macedonia have existed in the past asthey are nowadays. They can occur among the Turkish group living inMacedonia as well. Nonetheless, marriages as such within a long period oftime are assumed to convey negative effects on the authentic cultural identityof the Turkish community.