Web tabanlı ve geleneksel yöntemlerle yapılan sınavların sınav sonuçlarına, gözetmen ve kursıyer görüşlerine göre kıyaslanması
A comparison of web based and conventional tests according to the test results, the opinions of students and instructors
- Tez No: 234635
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada web tabanlı sınavların, geleneksel yöntemlerle yapılan sınavlarla kursiyer başarısına göre karşılaştırılması ve sınavı alan kursiyerlerle uygulayan gözetmenlerin görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; araştırmanın problemi, amaç, önem, sayıltılar, sınırlılıkları ile bazı temel kavramların tanımları ve kısaltmaların açık yazılışları yer almaktadır.Araştırmanın ikinci bölümünde web tabanlı sınavların dayandığı kuramsal temeller ve bu konu ile ilgili daha önce yapılan araştırmaların özetlerine yer verilmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümünde; araştırma modeli, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve araştırma sonucu elde edilen verilerin çözümü ve yorumlanmasına ilişkin hususlar açıklanmıştır.Araştırmanın dördüncü bölümünde; yapılan deneysel çalışmanın sonucunda web ortamında yapılan sınavın öğrenci başarısı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmış, anket sonuçları değerlendirilmiş ve literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler ışığı altında Web ortamında sınav hazırlanması ve uygulanması ile ilgili konulara yer verilmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu MEBS Okulu 2005-2006 öğretim yılı kursiyerlerinden oluşan altı branşa mensup toplam 153 kişi oluşturmuştur. Söz konusu gruba kuramsal konulara yer verilen Askeri Ceza Hukuku Dersi 30 derssaat süre ile verilmiştir. Ders bitiminde hazırlanan sınav, deney grubuna (77 kursiyer) Web ortamında, kontrol grubuna da (76 kursiyer) geleneksel yöntemlerle uygulanmıştır. Sınav sonucunda kursiyer ve sınav gözetmeni görüşleri anketlerle tespit edilmiştir.Araştırmanın beşinci bölümünde ise araştırmanın sonucu belirtilmiş ve deneysel işlemler sonucu ortaya çıkan bulgulara dayalı olarak geliştirilen bazı önerilere yer verilmiştir.Deneysel çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak, kursiyerlerin branşlarına göre, web tabanlı sınav sonucundaki başarılarıyla, geleneksel yöntemdeki sınav sonucundaki başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı t-testi ile test edilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonucundaki değerlendirmede kursiyerlerin sınavlarını web üzerinde ya da geleneksel yöntemlerle almalarının başarılarında anlamlı bir farklılığa yol açmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgu, uygulanan sınav yönteminin (web ve geleneksel) başarı üzerinde bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca kursiyer ve gözetmen görüşleri, Web tabanlı sınavların uygulanmasının memnuniyet verici olduğu ve tercih edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare conventional tests and web based tests according to the student success criteria and to determine the views of students who took the tests and instructors who administer the tests.The research is composed of 5 parts. In the first part the problem of the research, purpose, importance, limitations, hypothesis, some basic definitions and long forms of some abbreviations are covered.In the second part, the conceptual background of web based exams and summaries of other studies on the same subject are covered.Third part covers, research model, data gathering tools, the issues on gathering the data, the analysis and interpretation of the gathered data.In the fourth part, it is aimed to identify the effectiveness of web based exams on student success as a result of the experimental study; query results are evaluated; and based on the information acquired by literature screening the preparation and application of exams in the web environment is explained.The study group is composed of 153 students from 6 different branches of CEIS School 2005 ? 2006 Education period basic course attendees. The Military Criminal Law lessons which includes conceptual subjects is taught to the group for 30 hours. The examination is applied to the experiment group (77 students) on the web environment and to the control group (76 students) by conventional methods. The student and instructor opinions are identified by queries.The fifth part concludes the results of the research and includes some proposals based on the findings gathered after experimental procedures.The data gathered by the experimental study of the research is evaluated with the help of SPSS program; the results are tested by using t-test to find out whether there are meaningful difference on the student success between web based and conventional test methods. As a result of the experimental study, it is determined that it does not produce a meaningful difference on student success whether the students take their exams on the web environment or by conventional methods. This finding shows that the exam type (web or conventional) has no effect on student success. In addition, the student and instructor opinions show that web based exams are better and preferred.