The use of Web 2.0 tools for ESP vocabulary teaching and their effectiveness on Generation Z
Özel amaçlı İngilizce kelime bilgisi öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanılması ve bunların Z-Kuşağı üzerindeki etkinliği
  1. Tez No: 672799
  2. Yazar: MERVE ASLANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Web 2.0 araçlarının ve teknolojilerinin Özel Amaçlı İngilizce (ESP) kelime öğretiminde kullanımı ve bu araçların Z Kuşağı üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Bu etkinliğin incelenmesi adına karma araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel bölümü, iki gruptan biri olan (N=43) ikinci sınıf öğrencilerine 10 haftalık Web 2.0 uygulama sürecinin ardından uygulanan 5 puanlık Likert tipi bir Teknoloji Kabul Modeli (TAM) anketinden oluşmaktadır. Niteliksel kısım, her iki bölümden rastgele seçilen üç öğrenci (N=6) ile yarı yapılandırılmış bire bir görüşmeleri içermektedir. Esas olarak ESP kelime dağarcığına odaklanan sınavlarda kelime öğretimi öncesi ve sonrası başarı düzeyleri gözlemlendi. Ayrıca anket, öğrencilerin olumlu tutum ve davranışlarının varlığını araştırmak için iki hafta gecikmeli olarak uygulandı. Bu çalışma, Web 2.0 araçlarını kullanan ve kullanmayan gruplar arasında önemli farklılıklar ortaya çıkardı. Web 2.0 araçları kullanılan gruba mensup öğrenciler ESP dersine yönelik olumlu düşüncelerini dile getirdiler. Ek olarak, her iki gruptan görüşme yapılan öğrencilerden geleneksel yöntemleri tercih etmeyenler, daha fazla teknolojinin sadece İngilizce derslerine değil, aynı zamanda eğitmenleri tarafından diğer derslere de uyarlanması yönündeki isteklerini dile getirdiler.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the use of Web 2.0 tools and technologies in English for Specific Purposes (ESP) vocabulary teaching and the effectiveness of these tools on Generation Z. In order to examine the impact, a mixed-methods research design was applied. The quantitative part of the study consisted of a 5-point Likert-type scale of Technology Acceptance Model (TAM) questionnaire administered to sophomore students who were one of the two groups (N=43) after the ten-week Web 2.0 implementation process. The qualitative part included semi-structured one-on-one interviews with (N=6) three students from both departments, who were selected randomly. The pre and post vocabulary achievement levels were observed through the exams focusing mainly on ESP vocabulary. Furthermore, the questionnaire was administered with a two-week delay to search presence of positive attitudes and behaviours of the students. The study revealed significant differences between the group using and not using the Web 2.0 tools. Students from the group using Web 2.0 tools stated their positive thoughts towards ESP course. Additionally, interviewed students from both groups who disfavour the traditional methods expressed their aspiration for adaptation of more technology not only into their English but also other courses by their instructors.