Türkiye'de hafif düzeyde zihinsel engelli bireylere meslek edindirme ve istihdamlarına ilişkin politikaların değerlendirilmesine yönelik yönetici, işveren ve veli görüşleri
The views of managers, employers and parents on evaluation of the politics of slightly mentally retarded?s hiring for job and employment in Turkey
- Tez No: 234666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı, hafif düzeyde zihinsel engelli bireylere meslek edindirmeve istihdam politikalarına ilişkin İş ve İşçi Bulma Kurumu, Halk Eğitim Merkezi, İşOkulu yöneticilerin görüşlerini, zihinsel engelli yetişkin çalıştıran işveren görüşlerini vezihinsel engelli bireylerin velilerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanınçalışma grubunu Ankara ili Halk Eğitim Merkezlerinde, iş okullarında ve İş ve İşçiBulma Kurumunda görev yapan ve araştırmaya katılmaya istekli 6 kurum yöneticisi,işyerinde zihinsel engelli yetişkin çalıştıran 4 işveren ve 5 öğrenci velisi (toplam 15katılımcı) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formukullanılmıştır. Yöneticilerin, işverenlerin ve velilerin, zihinsel engelli bireylere meslekedindirme ve istihdamlarına ilişkin görüşleri yapılan görüşme ile alındığı için, verilerinanalizinde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve yöneticilerin, işverenlerin vevelilerin belirttikleri görüşler değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, hafif düzeyde zihinsel engelli bireylerin mesleki eğitimlerininyeterli olmadığı, var olan eğitim programlarının zihinsel engellilerin mesleki eğitimihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadıkları, zihinsel engellilere ilişkin ayrı bir istihdamprogramının olmadığı, var olan istihdam haklarından zihinsel engellilerinyararlanamadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularabakıldığında işverenler, yöneticiler ve velilerin zihinsel engellilerin mesleki eğitimlerive istihdamları konusunda yaptıkları değerlendirmelerde ortaklaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the views of Labor and EmploymentOrganization, Popular Education Centre, Labor School?s managers, employers whohire mentally retarded adults and parents of mentally retarded on the politics of hiringfor a job and employment of slightly mentally retarded. The working group of thestudy consist of 6 voluntary institution managers who work at Popular EducationCenters in Ankara, labour schools and Labour and Employment Organization; 4employers who hire mentally retarded adults and 5 parents (totally 15 participants).As a data gathering instruments half-structured interview forms were used. Since theviews of the managers, employers and parents on the hiring and employment ofmentally retarded were had via interviews, for analyzing the data qualitative researchmethod was applied and the views were scrutinized.As a result it was noticed that vocational education of slightly mentallyretarded was insufficient, existing educational programmes did not accuratelyrespond to the needs of the mentally retarded, there was not a particularemployment schedule for mentally retarded and that mentally retarded did not benefitfrom the existing employment rights. At the end of the study, via the findings it wasobserved that employers, managers and parents? analysis on vocational educationand employment of mentally retarded was in accompliance with each other.