Yetişkinlerin eğitime katılma güdüsünü etkileyen psikolojik ve toplumsal faktörler (Karayolları Genel Müdürlüğü İngilizce eğitimleri örneği)
Psychological and social factors affecting the motivation of adults to participate in education (the case of English language trainings in general directorate of highways)
  1. Tez No: 234665
  2. Yazar: SİBEL ESRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, Karayolları Genel Müdürlüğü personelinin hizmet içi İngilizceeğitimlerine katılımını güdüleyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel biraraştırma şeklinde düzenlenen araştırmanın çalışma grubunu, 1999?2007 yıllarıarasında hizmet içi İngilizce eğitimlerine katılan ve halen Karayolları GenelMüdürlüğünde görev yapan 20 kurum personeli oluşturmuştur. Çalışma grubuna yarıyapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyleçözümlenmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Karayolları Genel Müdürlüğüpersonelini hizmet içi İngilizce eğitimlerine katılmaya güdüleyen bazı psikolojik vetoplumsal faktörler bulunmaktadır. Katılımcıları İngilizce eğitimlerine katılmayagüdüleyen psikolojik faktörler arasında; katılımcıların İngilizce kursunda başarılıolacaklarına dair sahip oldukları özgüven, yetişkin eğitimine karşı sahip olduklarıolumlu tutum, kurumdaki görev sorumluluklarının yerine getirilmesi ile ilgili özyararlık sağlama hedefleri, İngilizcenin karşılanması gereken bir ihtiyaç olduğu algısıve katıldıkları eğitimin sonuçları ile ilgili yaptıkları olumlu değerlendirme yeralmaktadır.Katılımcıları motive eden toplumsal faktörler arasında; katılımcılarıngerçekleşmesini planladıkları yaşam geçişleri, eğitim ile ilgili bilgilere ulaşılması,kurumda düzenlenen İngilizce kursunun zaman darlığı ve maliyet gibi katılımıengelleyen faktörleri ortadan kaldırması ve İngilizce kursu ile ilgili özelliklerinyetişkinlerin beklentisini karşılaması yer almaktadır.Kurum elemanlarının eğitime katılımını güdüleyen psikolojik ve toplumsal faktörlerile yetişkinlerin yaşı ve İngilizce eğitimlerine katılım geçmişi arasında ilişki olduğugözlemlenirken, cinsiyet, medeni durum ve görev konumu ile katılımı güdüleyenfaktörler arasında ilişki gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the factors which motivate the staff of GeneralDirectorate of Highways to participate in English Language Training organizedunder the coverage of in-service training. The study was designed as a qualitativeresearch. The study group of the research includes 20 staff who has participated inEnglish Language Trainings between 1999-2007 and still work as the employee ofthe organization. The semi-structured interview was used for data collection and thedata was analyzed by content analysis method.According to the findings of the research, there are some psychological and socialfactors that motivate the staff of General Directorate of Highways to participate inEnglish trainings. The psychological factors which motivate the participation of staffconsist of the self-confidence of the participants, the positive attitude of theparticipants toward adult education, the goal of the participant to provide selfefficacyat work, the perception that English is a need required to be meet and thepositive evaluation of participants about the outcomes of training. The social factorswhich motivate the participants are life transitions of participants that they plan torealize in the future, the availability of information about training, the removal ofbarriers such as lack of time and money for participation and the fact that courseattributes fulfill the expectations of participants. In this study, it is observed that thereis a relation between the age and English training history of the participant andpsychological and social factors that motivate the staff to participate in trainings.On the other hand, the same relation is not observed between the motivational factorsand gender, marital status and work position of the participant.