Kamulaştırma davalarında bedel tespiti esasları
Principles of value assesment for expropriation law suit
- Tez No: 234675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Mülkiyet hakkı kisilerin sahip oldukları, anayasal güvenceye bağlanmıs,temel bir haktır. Bunun yanında örgütlenmis bir toplumda, kamu yararı nedeniylekamulastırma adı altında kisilerin mülkiyet haklarına el atma da kaçınılmaz halegelmektedir. Çatısan bireysel yarar ile toplumsal yarar arasındaki dengeyi sağlayıcıunsur ise mülkü kamulastırılana mülkünün gerçek karsılığının verilmesidir.Çalısmamızda gerçek karsılık esasından hareketle, bunu sağlayıcı esaslarıortaya koyma amacındayız. Bu esasları ortaya koyarken de çatısan yararların dengelibir sekilde uzlastırılması ana ilkemizdir. Bunun sonucunda da adil ve hakkaniyeteuygun bir bedele ulasılmıs olunacaktır.Bu esasları tespit ederken öğretiden, daha da önemlisi uygulama sonucuolusan ve istikrar kazanan yargı kararlarından yararlandık. Mevzuat ve uygulamanoktasında yasanan sorunlar elestirel bir dille ele alındığı gibi, çözüm sunma çabasıiçerisinde de olunmustur.Teknik alt yapı noktasında bilirkisiliğin rolü özellikle önemlidir. Bilirkisilikmüessesesi bakımından ise özel usuller öngörülmesine rağmen, bu noktada geneldeyasanan sorunlar farklı değildir.Sorun, yalnızca hukuki düzenleme ve salt yargısal yöntemlerle asılabilecekbir sorun değildir. ?yi bir hukuki bir alt yapının yanında iyi bir teknik alt yapının daolusturulması ve isler halde bulundurulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Property rights that people have and tied-up to the constitutional guaranteeare the basic rights. Furthermore, it is unavoidable that people?s property rights aregrabbed under the name of the expropriation to the benefit of the society in theorganized society. The factor that shall provide a balance between conflictingindividual benefit and social benefit is to give real value of the property to the personwhose property is expropriated.We intend to introduce the principles in order to provide the real value of theproperty in our work. While introducing these principles, our main aim shall be aconciliation of the conflicting benefits in balanced. At the end of this process, the fairand equitable value shall be reached.While finding these principles, we used doctrines and more importantlysettled court decisions. We effort to create a solution and also come up with criticalway to the problems at the point of legislations and practices.Expertness role is especially important at the point of technical infrastructure.In terms of expertness, despite having special procedures, the problems that haveoccurred at this point are generally not different.The problem is not the only problem that shall be surpassed with the processof legal arrangement and solely judicial way. Alongside the well settled legalinfrastructure, it is necessary to establish a well settled technical infrastructure andkeep it in working order.