Olağan kanun yolu olarak istinaf ve bölge adliye mahkemesi cumhuriyet savcısının istinafta rolü
- Tez No: 234689
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türk ceza hukukunda 26.09.2004 tarihinde kabul edilen 5235 sayılı AdliYargı ilk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kurulus, Görev veYetkileri Hakkında Kanun ve 04.12.2004 tarihinde kabul edilen 5271 sayılı CezaMuhakemesi Kanunu ile istinaf olagan bir kanun yolu olarak öngörülmüstür. Yükseklisans tezi niteligindeki bu bilimsel çalısmamızda, Türk ceza hukukunda kabul edilenancak uygulaması ertelenen istinaf kanun yolu ile Cumhuriyet Savcısının istinafkanun yolundaki rolü irdelenmistir.Çalısma, iki ana bölümden olusmaktadır. Birinci ana bölümde; istinafıntanımı yapılarak, hukuki niteligi, amacı, çesitleri, tarihsel gelisimi, leh ve aleyhineileri sürülen görüsler açıklanmıstır. Birinci ana bölümün kinci kısmında; istinafınkonusu, istinafa basvurmanın etkileri, istinafa basvurabilme sartları, istinaf nedenlerive istinaf yargılaması açıklanmıstır. Birinci ana bölümün üçüncü kısmında; istinafyargılaması sonrasında basvurulabilecek muhtemel kanun yollarından temyiz veyargılamanın yenilenmesi açıklanmıstır. kinci ana bölümde; Cumhuriyet Savcısınıntanımı yapılarak, hukuki niteligi, tarihsel gelisimi irdelenmistir.kinci ana bölümünikinci kısmında Cumhuriyet Savcısının görev ve yetkilerine yer verilmis olup üçüncükısımda istinafta Cumhuriyet savcısının rolü irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
Appeal is anticipated as a usual law way with the code of 5235 Nr.Construction, Jurisdiction and Competence of Courts of First Instance of GeneralJudgement of Justice and Circuit Courts of Appeal, accepted in 26.09.2004 and 5271Nr. Criminal Procedure Code, came into force in Turkish Criminal Law. In thismaster thesis, remedy of appeal which is accepted but the its validity is postponed inTurkish Criminal Code and the role of Public Prosecutor in this law way is studied.The study consist of two main chapters. In the first main chapter; definition,judicial character, purpose, varieties, historic developments, favourable andinfavourable opinions of appeal is explained. In the second part of the first mainchapter; subject matter of the appeal, effects of appeal, essentials of appeal, reasonsand apellate judgement is explained. In the third part of the first main chapter; appealin cassation and motion for new trial, probable processes of law may be applied afterthe judgement of appeal are explained. In the second main chapter; definition,judicial character, historic development of Public Prosecutor is explained. In thesecond and third part of the second main chapter; the basic duties and authorities andthe role of Public Prosecutor in appeal system is clarified, respectively.