Oxidation kinetics of sodium sulfite catalyzed by activated carbon in a rotating basket reactor
Döner basket reaktörde aktif karbonun katalitik etkisi altında sodyum sülfitin oksitlenme kinetiği
- Tez No: 23468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sodyum sülfitin oksitlenme kinetiği aktif karbonun katalitik etkisi alında yan kesikli döner basket reaktörde incelenmiş ve oksijen absorpsiyon hız değerleri hacimsel tüketim yöntemi ile saptanmıştır. Bu tür üç fazlı işlemler gaz-sıvı, sıvı-katı kütle aktarımı, tanecik içi difüzyon ve kimyasal reaksiyon aşamalarından oluşmaktadır. Kütle aktarım hızlarının oksijen absorpsiyon hızı üzerindeki etkisini belirlemek üzere sistematik bir çalışma yürütülmüştür. Deney parametreleri ve çalışma aralıkları sülfit konsantrasyonu (0.03-0.34 M), oksijen gaz kompozisyonu {% 10-96), sülfat konsantrasyonu (0.07-0.26 M), basket dönme hızı (625-1875 devir/dakika), sıcaklık (300-315 K), pH (4.46-9.15), katalizörağırlığıdır ( 1.0-5.0 g). Oksijen absorpsiyon hızı mertebesi oksijen gaz kompozisyonuna göre bir; sülfit konsantrasyonuna göre sıfır olarak 2- 2- bulunmuştur. CSQ4 / CS03 oranı biri aştığında sülfat konsantrasyonunun oksijen absorpsiyon hızım düşürdüğü görülmüştür. pH"ın hız üzerinde etkili olduğu gözlenmiş ve maksimum hız değeri pH değeri 6 civarında iken saptanmıştır. Basket dönme hızı, sıcaklık, katalizör ağırlığı parametre olarak kullanılmak sureti ile yapılan deneylerin sonucuna göre oksijen absorpsiyon hızının sıvı tarafındaki gaz-sıvı kütle aktarım hızı tarafından kontrol edildiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sülfit Oksidasyon Kinetiği, Üçlü Sistem Sülfit Oksidasyonu, Döner Basket Reaktör, Aktif Karbon Bilim Dalı Kodu : 603.02.01
Özet (Çeviri)
Oxidation kinetics of sodium sulfite W8S investigated under the catalytic effect of activated carbon in a rotating basket reactor of semibatch type and oxygen absorption rate data were determined by volumetric uptake method. Such three phase processes involve steps of gas-liquid, liquid-solid mass transfer, intraparticle diffusion and chemical reaction. A systematic study was carried out to determine the effects of mass transfer rates on oxygen absorption rate. Experimental parameters and the ranges studied were sulfite concentration (0.03, 0.34 M), oxygen gas composition (10-96%), sulfate concentration (00.7-0.26 M), rotational speed of the basket (625-1875 rpm), temperature (300-315 K), pH (446-9.15), catalyst loading (1.0- iii5.0 g). Oxygen absorption rate was found to be first order in oxygen gas composition and zero order in sulfite concentration. A higher sulfate concentration was found to decrease the oxygen absorption rate 2- 2- when CSQ4 / CS03 was greater than the unity. pH of the solution was effective on the rate and maximum rate value was determined when pH was about 6. According to the experimental runs performed by using rotational speed of the basket, temperature, and catalyst loading as parameters, oxygen absorption rate was found to be controlled by the gas-liquid mass transfer rate in the liquid side. Key Words : Sulfite Oxidation Kinetics, Three-phase Sulfite Oxidation, Rotating Basket Reactor, Activated Carbon Science Code : 603.02.01 IV