Evolution of minority rights in Europe: the case of western thrace Muslim Turkish minority
Avrupa kıtasında azınlık haklarının gelişimi: Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı vaka çalışması
- Tez No: 234695
- Danışmanlar: PROF. CÜNEYT YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalısma tarihi çerçeve içerisinde azınlık haklarının gelisimini, uluslararasıörgütlerin azınlık hak ve uygulama mekanizmalarını, Avrupa kurumlarının azınlıkhakları ve koruma mekanizmalarını, bes batı demokrasisinde azınlık yönetimlerini(Almanya, İsviçre, Belçika, İngiltere, İspanya ) ve Yunanistan'daki Batı TrakyaMüslüman Türk Azınlıgı'nı inceler. Uluslararası azınlık haklarının içerigi,uygulanabilirligi, ve azınlıkların korunmasındaki etkinligi incelenmistir. Bubaglamda Milletler Cemiyeti, Birlesmis Milletler, Avrupa Konseyi, AvrupaGüvenlik ve İsbirligi Teskilatı, Avrupa Birligi gibi belli baslı örgütlerin azınlıkhaklarının uygulanmasındaki rolü tartısılmıstır. Çalısmanın büyük kısmıYunanistan'daki Batı Trakya Müslüman Türk Azınlıgı'nı kapsar. Müslüman TürkAzınlıgı tarihsel, hukuksal ve politik bir perspektif içerisinde; akraba devlet(Türkiye) ve evsahipligi yapan devlet (Yunanistan) iliskileri, azınlıgın kendi içyapısı, ve kimlik algılamaların tarihsel husumetlerle birbirine zıt olarak sekillendigitoplum içerisindeki varolus çabaları çerçevesinde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores evolution of minority rights in the European context: minoritystipulations and enforcement mechanisms of international organizations, theEuropean institutions? minority protection mechanisms, minority governance in fivewestern democracies (Germany, Switzerland, Belgium, United Kingdom, and Spain)and the case of Western Thrace Muslim Turkish minority of Greece. The unit ofanalysis is autochtonous or historical minorities. The study therefore seeks toexplore the nature and applicability of these rights and their role in the protection ofminorities. Accordingly, the major institutions have been scrutinized: the League ofNations, the United Nations, the European Institutions of Council of Europe,Organization and Security in Europe, the European Union and their relatedlegislation concerning minorities. Implementation in five European democracies hasbeen mentioned in order to offer a comparative perspective. The bulk of the study isabout the Muslim Turkish minority of Greece; elaborated within a historical, legaland political perspective; within the framework of kin-state, host-state relations, theinternal structure of the minority and their interactions in a social environmentwhere perception of identities has largely been shaped by historical animosities.