Avrupa insan hakları sözleşmesinin 7. maddesi ışığında suç ve cezada kanunilik ilkesi
- Tez No: 234704
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın konusu Ceza Hukukunun anayasası ve evrensel nitelikte olan suç vecezada kanunilik ilkesidir. Bu amaç için kavram olarak ilkenin açıklanması, tarihsel süreç,karşılaştırmalı hukukta ilkenin görünümü, Türk Hukukunda ilkenin gelişimi, ilkeye yönelikeleştiriler, AİHS ilkenin düzenlenişi, Uluslararası Ceza Hukukunda ilkenin düzenlenişi,ilkenin unsurları, ilkeye ilişkin ulusal ve uluslararası yargı içtihatları, ilkenin ceza hukuku ileilgili diğer hukuk dallarında görünümü araştırılmıştır. Hedef suç ve cezada kanunilik ilkesidenince ne anlaşılması gerektiğinin araştırılmasıdır.Araştırma, suç ve ceza kanunilik ilkesinin anayasal bir ilke olduğunu ve cezahukukunun en temel konusu olduğunu, ceza hâkimin önüne gelen somut olayda ilk önceeylemin suç olarak düzenlenip düzenlenmediğini araştırmak olduğunu, ilkenin yargıkararlarında uygulamasının neler olduğunu tartışmayı ve uygulayıcıya bu konuda ışık tutmayıamaçlamıştır. Bu gerçekleştirirken yazılmış bilimsel eserler, Yargıtay, Danıştay, AnayasaMahkemesi ve AİHM içtihatları irdelenmiş, ilkenin ceza hukuku ile ilgili yansıdığı diğeralanlara özet halinde değinilmiştir.Bu çalışma, suç ve cezada kanunilik ilkesinin uzun tarihsel süreçten geçerek bugünküanlamını kazandığını, ceza hukukunun özü ve omurgası olduğunu, temel hak ve özgürlükleringüvencesi olduğunu, ulusal ve uluslararası hukukta yargı denetimi ile güvence altındaolduğunu, ceza hukuku ile bağlantılı diğer alanlara da yayıldığını ve uygulanmaya başladığını,Uluslararası Ceza Hukuku'nun da temel ilkesi haline geldiğini göstermiştir. Amaç insanhaklarına saygılı, insanların kendilerini hukuki güven içerisinde hissettikleri bir hukukdüzeninin oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study touches upon the constitution of criminal law and the principal of legalityin universal crime and punishment. To this end, the explanation of this principle, historicalprocess, appearance of principle in comparative law, its development in Turkish law, critiquesagainst it, its arrangement in international criminal law the European declaration of humanrights principle and in universal crime law its components, national and internationaljurisprudence interpretation as to the principle, its existence in branches of other laws aboutcriminal law have been searched. The aim is to give a basic comprehension with regard to theprincipal legality notionThe study strives to illustrate that the principal of legality is a constitutional principleand that it?s a basic issue in criminal law. It also tries to investigate whether the act is definedas a crime in the legislation and to discuss its implementation in jurisprudence and also toilluminate the points in implementation phase. In the course of study, scientific sources, thejudgments of Supreme Court, Council of State and ECHR have been referred to.This study also demonstrated that this principle has gained its current position after along historical process and that it constitutes the very essence of the criminal law which isaccepted to the fundamental principle of criminal law. The principle concerned is subject tojudicial review and has been widely implemented in both criminal and other related fields.The purpose is to establish a law structure in which the people can feel themselves thoroughlysafe.