5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
The crime of deprivation of the liberty according to the Turkish Criminal Law nr. 5237
- Tez No: 498640
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezin konusunu TCK md. 109-111'de düzenlenmiş olan kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun incelenmesi oluşturmaktadır. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunda, bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakma eylemi cezalandırılmaktadır. Suç tipi ile kişinin bir yere gitme veya bir yerde kalma hürriyeti ile bireylerin özgür iradeleri doğrultusunda hareket edebilme serbestilerinin koruma altına alınması amaçlanmıştır. TCK md. 109'da suçun temel şekli ve nitelikli hallerine yer verilmiştir. Md. 110'da cezayı azaltan şahsi sebep olarak etkin pişmanlık hüküm altına alınmıştır. Tüzel kişiler hakkında uygulanacak güvenlik tedbirleri ise md. 111'de düzenlenmiş olup bu madde tehdit, şantaj, cebir ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını kapsayan ortak bir hüküm niteliğindedir. Kişi hürriyeti, kişinin vazgeçemeyeceği temel haklardandır. Bu hak gerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. maddesi, gerekse Anayasamızın 19. Maddesindeki düzenlemeler ile de güvence altına alınmıştır. Kişiyi hürriyetinde yoksun kılma suçu da Anayasamızda belirtilen suç ve cezalara ilişkin genel esaslara paralel olarak ceza kanunumuzda yer almıştır. Çalışmamızda kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun unsurları, diğer suçlarla ilişkisi, nitelikli halleri ve özel görünüş şekilleri, doktrindeki görüşler ile yargı kararları ışığında incelenmiştir. Anahtar Kelimeler Hürriyet, Kişiyi Hürriyeti, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is the examination of 'deprivation of liberty crime' which is arranged at the 109-111 clauses of Turkish Criminal Law. In the deprivation of liberty crime, penalized act is to restrain some one's freedom 'move from somewhere to somewhere“ or to ”stay at some where '. The offense type puts the freedom of movement and stay at somewhere und reproduction. The main aim of the Turkish Law- Maker is to protect the movement of a person with his/her freewill. The basic form and aggravating and extenuating circumstance take place at the article 109. Effective repentance is arranged at article 110. Criminal liability of juristic persons provision involving, offense of threat, physical coercion, black mail and deprivation of liberty is arranged at article 111. Personal liberty is an in defensible basic right and guaranteed by both 'European Convention on Human Rights' article 5 and 'The Constitution of the Republic of Turkey' article 19. Deprivation of liberty crime takes place in Turkish Criminal Law in line with the for mentioned deregulations based on human rights and contemporary penal policy. Throughout the study, elements of deprivation of liberty crime, relation with the other crimes, qualified version of the offense and specific aspects of the offense are analyzed under the light of doctrine and judicial decisions. Key Words Liberty, Personal Liberty, Deprivation of Liberty