1914 Çallı Kuşağı'nın türk resim sanatı ve eğitimine etkisi
The effect of 1914 Çallı generation on Turkish painting and education
- Tez No: 234776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Osmanlı Devleti'nde Batılılaşma hareketlerinin görüldüğü 19. yüzyılda ülke yeni eğitim modelleri, yeni fikir birikimleri ve diğer alanlarıyla çağdaşlaşma yolunda önemli bir adım atmıştır. Avrupa'ya açılımın sağlandığı bu yüzyılın sanat adına en önemli gelişmesi, dönem padişahlarından Sultan Abdülaziz'in saltanat yıllarında gelişen sanat hareketleridir. Takip eden yıllarda bir dönüm noktası olarak Süleyman Seyyid ve Ahmet Ali Bey'in resim eğitimi almak amacıyla yurt dışına gönderilmeleriyle açılan kapıdan, Cumhuriyet Türkiye'sinin ressamlarının da geçmesi ve ülkeye yeni sanat tekniklerini taşıması görülmektir. Bütün bu gelişmelerin Türk resim eğitiminin gelişimine büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Türk resim sanatı, Batı'da 19. yüzyıl ortalarında gelişmeye başlayan anlayış ve tekniğe uygun olarak 1914'te yeni bir eğilime yönelmiş, çağdaş resim geleneklerinin çizdiği yolda ilerlemiştir. Avrupa'yı sarsan I. Dünya Savaşının etkisiyle Batıda bulunan genç ressamlarımızın yurda dönüşü ile bu süreç başlamıştır. Meşrutiyet'in ilânı ile birlikte 1908-1914 yılları arasında Avrupa'ya gönderilen bu ressamlar, gittikleri şehirlerde ki sanat kurumlarında aldıkları eğitimle kendilerini geliştirme imkânı bulmuşlardır. Böylece, önemli bir istihdamı karşılayabilecek çağa uygun modern teknikleri ve eğitim biçimlerini öğrenmişlerdir. Çallı Kuşağı olarak adlandırılan bu grup sanatçıları Sami Yetik, Ali Sami Boyar, Hikmet Onat, Mehmet Ruhi, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij ve Namık İsmail'den oluşmaktadır. Yurda dönüşlerinden sonra görev aldıkları çeşitli eğitim kurumlarında öğrencilerine verdikleri sanat eğitimi ve deneyimleriyle Türk resim sanatı ve eğitimine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Tezin amacı, bu katkıları ve etkileri ortaya koyarak, günümüz sanat anlayışının şekillendiği dönemi irdelemek olarak belirlenmiştir. Konunun araştırılmasında izlenen yol, çok sayıda kaynak taraması, müze ve galerilerde araştırmalar yapılmış, arşivlerdeki belgeler taranmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire had taken a big step on the path to modern with new education models, new ecumulation of ideas and the other areas in the nineteenth century when the movement of westernization was seen. The most important development was the art movement which devoloped at the time of reign Sultan Abdulaziz. And in this century the empire began to open to the european countries. And the following years Suleyman Seyyid and Ahmet Ali Bey was sent to the abroad to study painting. It was a turning point for the Turkish Republic. The artists of the Turkish Republic were sent to study painting and they brought new art technics to the countries. The Turkish painting developed according to the modern painting traditions and in 1914 it tended to a new trend. With the effect of The World War I, which affected all of the European countries strongly, the artists in the abroad begun to turn back to the country and these devolopments started with this. They were sent to Europe to study painting between 1908-1914 with the beginning of the constituional monarchy. They had the opportunity to develop themselves with the education they had. So, they had learned the modern technics in painting. And they could provide an important employment of the country. The artists, Sami Yetik, Ali Sami Boyar, Hikmet Onat, Mehmet Ruhi, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij and Namık İsmail called the age of Çalli. They had important benefits to the Turkish painting with their experiences and with giving the education to their students. The aim of this thesis is to search these ages which form today?s sense of art. The thesis wants to show the effects and helps to the today?s sense of art. During the searching the subject,a lot of literature review, the searching in the museums and art galeries and the documents in the archive records were used.