Okullarda madde bağımlılığını önlemede yönetici ve öğretmenlerin rolü
The role of managers and teachers in preventing drug addiction at schools
  1. Tez No: 234817
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Education and Training, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada; İstanbul ilindeki Üsküdar, Ümraniye ve Sultanbeyli ilçe merkezinde görev yapan ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenlerinin ve İdarecilerinin, Okularda madde bağımlılığını önlemede ki rolleri ve bu konuyla ilgili düşünceleri incelenmeye ve belirlenmeye çalışılmıştır. Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadelede önemli görev ve sorumluluğu üstlenen ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenlerinin ve İdarecilerinin bu mücadelede karşilaştıkları problemler karşısında oynayacakları rollerin tespitine çalışılmıştır.Cinsiyetlerine göre, Sigara kullanıp kullanmamasına göre, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda etkinliğe katılıp katılmamasına göre ve Uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığının zararları konusunda uzman kişi ve kuruluşlardan bilgi edinmek isteyip istememesine göre, öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığım belirlemek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmış, kıdem, yaş, öğrenim durumu, öğretmenlik mesleğini seçme nedeni ve Alkollü içecekleri kullanıp kullanmama durumuna göre öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığım belirlemek için ise tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen beş seçenekli likert türü bir anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 15.0 istatistiksel çözümleme programı aracılığıyla analiz edilmiştir.Verilerin değerlendirilmesinde sonucunda İstanbul ilindeki Üsküdar, Ümraniye ve Sultanbeyli ilçe merkezinde görev yapan ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenlerinin ve İdarecilerinin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadelede yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, öğretmenlik mesleğini seçme nedeni, Alkollü içecekleri kullanıp kullanmama, mesleki kıdem, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığı konusunda etkinliğe katılıp katılmaması gibi özelliklerinde istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığının tespitine çalışılmis, çıkan sonuçlar doğrultusunda madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında çeşitli öneriler geliştirilmiştir.Yaptığımız araştırmanın öğretmenler için faydalı olacağını düşünerek yapılacak araştırmalarada ışık tutmasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the roles of teacher and managers working in primary and secondary schools in the centre of the districts of Istanbul such as Umraniye, Uskudar and Sultanbeyli in preventing addiction to drugs and their opinions about this case. Teachers and managers working primary and secondary schools have crucial roles in the struggle against addiction to and using drugs. Thus, in terms of that, this research aims to indicate the roles they play in this process.Gender, smoking, addiction to drugs, taking part in activities related to taking drugs and addiction, demanding information on using drugs and its detrimental effects of experts and institutions were all taken into consideration. A free sample t-test was applied to show differences between the opinions of the teachers and such factors as rank, age, educational background, the reason for becoming a teacher, consuming alcohol or not were given importance for that purpose. One way analysis of variance was used as well. As a result, the level of significance was 0,05. A five point likert scale was used as a data collection device in the research. The data was analyzed via numerical analysis programme.At the end of the data analysis, age, gender, educational background of teachers and managers, their reasons for becoming a teacher, consuming alcohol or not, taking part in activities related to taking drugs and addiction were all significant factors to find out whether they caused statistical differences or not and in terms of these results, some suggestions were put forward. We hope that the research we conducted will be useful to teacher and will provide a basis for the next surveys.