İş çevrelerinin meslek eğitim merkezlerinden beklentileri ve meslek eğitim merkezlerinin bu beklentileri karşılama düzeyi
Expectations of business and commerce communities from occupational training centers and level of meeting these expectations by occupational training centers
  1. Tez No: 234818
  2. Yazar: AHMET GÖRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; meslek eğitim merkezlerinde verilen eğitim konusunda genel bir değerlendirme yapmak, işveren ve okula devam eden öğrencilerin beklentilerini belirlemek, karşılaştıkları sorunlarını saptamak ve sorunların çözümüne katkıda bulunacağını düşündüğümüz çözüm önerileri getirmektir.Bu araştırmanın evreni, İstanbul ili Anadolu yakası Meslek Eğitim Merkezlerinde öğrenim gören öğrenciler ve bu öğrencilere iş veren işletme sahiplerinden oluşmaktadır.Araştırmanın örneklemini Anadolu Yakasında bulunan dört Meslek Eğitim Merkezinden Random yöntemiyle belirlenen işveren ve öğrenciler oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak işverenlere ve öğrencilere uygulanmak üzere iki farklı anket geliştirilmiştir. Geliştirilen anketler uzman görüşü alınarak filtre edilip son şekli verildikten sonra işverenlere ve öğrencilere uygulanmıştır.Hazırlanan bu anket Anadolu Yakasında bulunan dört Meslek Eğitim Merkezinden belirlenmiş olan 170 işveren ve 200 öğrenciye uygulanmıştır. Toplam 370 kişiye anket uygulanmış ve anketler Ssps programına girilmiştir. SSPS programına girilen verilerin analinizde şu yöntemler kullanılmıştır:Araştırmada yaş, yöneticilik kıdemi, mezun olunan okul türü, işverenlerin çalıştırdığı personel sayısı, işyerlerinde çalışan MEM'de okuyan öğrenci sayısı, işyerindeki MEM'den mezun çalışan sayısı ve cinsiyet değişkenlerine göre bulgular ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Dağılımın normal olduğu ikili grupların karşılaştırılmasında t testi, üçlü ve daha fazla grupların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi ANOVA analizleri yapılmıştır.Varyans analizinde istatistiksel olarak anlamlı bulunan gruplarda, anlamlı farklılığa neden olan kaynağı (alt grupları) tespit etmek için post hoc test (Scheffe) uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlar konuyla ilgili diğer araştırmalar da incelendikten sonra yorumlanarak sonuç ve öneriler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main target of this research is; to evaluate the stuation of the education in occupational retraining centers, to specify the expectations of the students who attend these centers and employers who employs them and to bring ideas that can contribute to the solutions of the problems that they have.The field for this research is the students and their employers of the occupational retraining centers, stuated in The Anatolian Region Of İstanbul.Exemplifications of this research are some students and their employers -who were determined by The Random tecnique- of some four occupational retraining centers, stuated in The Anatolian Region Of İstanbul.Two different survey texts were formed as a data collecting system in order to apply to the students and their employers. These survey texts were filtered and given the final formation with of some experts and then applied to the students and their employers.These survey texts was applied to determined 200 hundred students who study in the occupational retraining centers and 170 employers of them. Totally these survey texts were applied to 370 people and put in to the Ssps program.In the research, age, seniority of directorate, school type of graduation, number of employees, number of working and graduate students of occupational retraining centers? students, and gender and data related to these catagories are seperately examined and evaluated.In the comparison of normal seperation of pair groups?, T test is used. Fort he comparison of three or more personed groups, one way varians, Analysis ANOVA ANALYSIS are used.In the varians analysis, found statistically meaningful groups, to determine the cause of meaningful difference (sub groups), post hoc (Scheffe) is applied.The results of this and other research results are examined and evaluated, and thus the conclusion and offers are prepared and formed.