Eğitim bilimleri araştırmalarında kullanılan ölçme araçları için web tabanlı veri tabanı uygulaması
Web-based database application used for scale tools of education researches
- Tez No: 234819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ölçme işlemi bilimin hemen her alanında kullanılır. Fen bilimlerinde toplanan somut verilerin ölçümü genellikle basit ve kesindir. Kütle, hacim, ısı gibi değerler ölçü aletleri ile rahatlıkla ölçülebilir. Ancak özellik bakımından kişi ve olaylar ya da nesneler hakkında değerlendirme yapmak ve elde edilen değerlendirme sonuçlarına dayanarak belli kararlar vermek bu kadar basit olmayabilir. Bu durumda araştırmanın özelliğine uygun ölçekler kullanılmalıdır. Ölçek, nesnelere sayılar vermek ve nesnelere verilen sayıların kullanılmasında uyulması gereken kuralları ve kısıtlamaları belirtmek için kullanılan araçlar genel olarak tanımlanabilir. Bu durumda bir cetvel, termometre, metre de ölçek olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte standart olmayan, fakat özelliklere, kurallar, semboller verebilme olanağı sağlayan farklı ölçekler geliştirilmiştir. Bu ölçekler, gelişmişlik düzeyine göre, çeşitlilik gösterir. Araştırmalarda kullanılan ölçekler genelde bu tür ölçeklerdir. Ölçekler çoğu zaman araştırmalara da yön vericidir. Veri toplama araçları ölçeklere göre derlenir ve bu doğrultuda veriler toplanır. Bu yüzden ölçek araştırmanın başlangıç ve temelini teşkil eder.Standart ölçekler evrensel özellik taşırlar. Ancak araştırmalarda kullanılan ölçekler, araştırmacı tarafından geliştirilebileceği gibi ihtiyaca ve zamanın gereklerine göre düzenlenebilir. Bu yüzden farklı araştırmalar için farklı ölçekler geliştirilmiştir. Aynı niteliği ölçmek için farklı ölçekler geliştirilmiş olsa dahi, ölçeklerin geliştirilmesinde kullanılan yöntemler genelde birbirinin benzeridir. Güvenirlik ve geçerlik çalışmalarına da tabi tutulan ölçeklerin hazırlanması uzmanlık gerektirmektedir.Zahmetli ve özverili çalışmaların ürünü olan ölçeklerin, geliştiricileri tarafından kendilerinden sonra gelen araştırmacılara kullanım imkanı sağlanması ülke ve insanlığın gelişimine katkıda bulunacaktır. Bilginin paylaşıma açık olması kadar ulaşılabilirliği de önem arz ettiği bir gerçektir. Bu yönüyle bakıldığında farklı zamanlarda farklı kişilerce geliştirilmiş olan ölçeklere ulaşımın da kolay olması gerekir. Kolaylığın yanı sıra benzer çalışmaların aynı platformda paylaşımı kişilerin rahatça erişim sağlayacağı alt yapılara dönüşecektir. Bu şekilde oluşan alt yapılar sayesinde benzer çalışmaların bir daha yapılması önlenirken zaman kaybı da giderilmiş olacaktır.Bu çalışmanın amacı, ülkemizde ve dünyada geliştirilmiş olan ölçme araçlarını bir alt yapıda toplamak ve araştırmacıların kolaylıkla ulaşabileceği bir platform oluşturmaktır. İnternet ortamı bilgiye erişimin en pratik ve yaygın yöntemi olduğundan bu çalışma internet ortamında paylaşıma açılmıştır. Araştırmacılar, web tabanlı yapılmış olan bu çalışmaya internet üzerinden ulaşarak ölçme araçlarından faydalanabilecektir. Aynı zamanda ölçme aracı geliştirmiş olanlar da, çalışmalarını bu web sitesinde paylaşma imkanı bulacaklardır. Bu şekilde çalışmalarını araştırmacıların hizmetine sunarak ülkemiz ve bilimin gelişmesine katkıda bulunacakları muhakkaktır.Bu çalışma ülkemizde alanının ilkleri arasında sayılabilir. Bu web sayfası, kullanacak olan araştırmacı ve akademisyenlerin takdiri ve desteği ile ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilecektir. Bundan sonraki benzeri çalışmalara öncülük ve kılavuzluk edeceğini de düşündüğümüz bu çalışmanın, ülkemize faydalı olmasını umarız.
Özet (Çeviri)
Evaluation is used in every field of science. Evaluation of collected concrete data in science is generally simple and precise. Values such as mass, volume and temperature can be evaluated easily. However, to make evaluation about people and events or objects in terms of features and certain decisions based on obtained results may not be that simple. In this case, the scales should be used according to the features of the research. Scale, in general, can be defined as tools used to give numbers to objects and to specify rules and contractions that must be followed in the use numbers given to objects. In this case, a ruler, thermometer, meter has been described as scale too. However, different scales which are non-standard but that provide the possibility to give rules and symbols to the features have been developed. These scales vary according to level of advancement. Scales used in research are generally this type of scales. Scales are often directive to the research. Data collection tools are compiled according to the scales and the data is collected in this direction. Therefore, scale constitute the start and basis of the research.Standard scales bear a universal feature. However, the scales used in research can be arranged according to the requirements of time and the needs as well as developed by the researcher. For this reason, different scales have been developed for different research. Although different scales have been developed to evaluate the same feature, the tecniques used to develop the scales are generally similar to each other. The preparation of the scales that have been put through reliability and validity studies require expertise.To provide the possibility of the usage of scales, which are the product of dedicated and laborious studies, by their developers to the researchers after themselves will contribute to the development of countries and humanity. The accessibility of information is also an important fact as well as its openness to sharing. The access to scales developed by different people at different times should be easy when it is considered from the point of view of this. Sharing the similar studies at the same platform will turn into infrastructures that people will access easily as well as convenience. In addition to prevention of performing the same studies, waste of time will be obviated thanks to the infrastructures that has constituted by this way.The purpose of this study is to collect the scales that have been developed in our country and in the world at a sub-structure and to constitute a platform that researchers can access easily. As internet media is the most practical and common method to access information, this study has been opened sharing on internet media. Researchers will be able to take advantage of the scales by accessing this web-based study on internet. At the same time those who have developed a scale will have the opportunity to share their studies on this web site. In this way it is certain that they will contribute to the development of our country and science by presenting their studies to the service of researchers.This work can be regarded among the first ones of its field in our country. This web page will be developed further at times ahead by the appreciation and support of researchers and scholars who will use it. This study, which we consider it will lead and guide similar studies afterwards, is our hope that will be usefull to our country.