Velilerin özel ilköğretim okullarından beklentileri ve beklentilerinin karşılanma düzeyleri (İstanbul Avrupa yakası örneği)
Expectations of parents of private primany schools and levels of expectations, (Tehe sample of İstanbul in Eurapoen side)
  1. Tez No: 234822
  2. Yazar: AYŞE AKHAN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, İstanbul, Avrupa yakasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ilköğretim okulları velilerinin özel ilköğretim okullarını tercih etme sebepleri, bu okullardan beklentileri ve beklentilerinin karşılanma düzeyini incelemektedir.Tarama modeli kullanılan araştırmanın evrenini, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan özel okulların velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul Avrupa yakasında bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, basit tesadüfi yöntemle seçilmiş 10 özel okulun velileri oluşturmaktadır. Bu çerçevede anket soruları tesadüfi olarak belirlenen 320 öğrenci velisine uygulanmış ve 302 kullanılabilir nitelikte anket formu elde edilmiştir. Sonuç olarak araştırma bulgularının % 95 güven aralığında, ± % 5 örnekleme hatası ile genellenmiştir. Araştırmanın sonuçlarını aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür.Veliler istek ve beklentilerinin büyük bir çoğunluğunun gerçekleştiğini bildirmektedir.Velilerin genelini 31-40 yaş arası lise mezunu anneler oluşturmaktadır. Velilerin büyük bir kısmı, çocuğunun okul hayatını önemseyen ve bütün etkinlikler katılan velilerdir. Velilerin özel okulları tercih etme sıralaması şöyledir:1.Yabancı dili iyice öğrenme imkanı sağlaması,2.Sınıf mevcutlarının az olması,3.Öğretmen kadrosunun seçilerek alınması,4.Temel bilgisayar eğitiminin verilmesi,5.Tam gün çalışan sağlık görevlilerinin bulunması,6.Okulda psikolojik danışmanın olması,7.Okulun servis imkanlarının iyi olması,8.Tam gün eğitim verilmesi,9.Düzenli beslenme alışkanlığının sağlanması,10.Okulun fiziki imkanlarının zengin ve çeşitli olması.
Özet (Çeviri)
This investigation checks choosing private primary school reasons, expectations from that school and compensation level of expectation of student parents of private primary school , which depends on Ministry of National Education, on European side in Istanbul.Investigation space which searching model is used is student parents of private primary school on European side in Istanbul. Investigation sampling is composed of student parents of 10 of private primary schools which depend on Ministry of National Education on European side in Istanbul and chosen randomly. At this view, poll questions are asked 320 of student parents which is randomly selected and 302 of them got suitable to be used. Consequently, investigation results are generalized reliability with %95 and sampling fault with %5. It is possible to summarize as shown below.Student parents announce that large majority of hopes and expectations are being eventuated.Generally student parents are between 31-40 years old and got graduated from high school. Large majority of student parents care about their children?s school life and join all of the activities. Private primary school choosing orders of student parents are shown as:- must be provided learning foreign language well- low class population- being taken permanent staff of teacher with choosing- being given basic computer education- being existed medical staff full time- being existed psychological advisor at school- having a good means of access- full time education- being provided to eat a well-balanced diet- being vide and variety of physical facilities of school.